Kırmızı Şarap Nedir? Kırmızı Şarap Markaları Nelerdir?

kirmizi sarap fiyat listesi

Erken şarap üretimi birçok farklı ulus ve kültürü aştı. Uzmanlara göre, kırmızı şarap üretimi MÖ 6000 yıllarında Gürcistan’ın Kafkasya bölgesinde ve İran’da başlamıştır. Eski Mısırlılar, mezar duvarlarına şarabın nasıl üretildiğini anlatan resimler şeklinde ayrıntılı bilgiler bıraktılar. Babilliler, Yunanlılar ve Romalılar üzüm bağları kurdular ve üzüm yetiştirdiler. Günümüzdeki kırmızı şarap markaları da hala ilk üretimdeki tekniklerle üretim yapmaktadırlar. Buna rağmen kırmızı şarap fiyatları değişiklik gösterir, örneğin Buzbağ kırmızı şarap ile bir Fransız şarap markası arasında uçurum vardır. O zaman en iyi kırmızı şarap neye göre belirlenir? Kırmızı şarap fiyatlarını belirleyen şarabın hangi özelliğidir?

Şarap Tarihi

Şarap, üzümden yapılan alkollü bir içecektir ve “üzümden yapılmış” tanımınıza bağlı olarak, en az iki bağımsız yapım aşaması vardır. Üzümlerin fermente pirinç ve bal içeren bir şarap tarifinin parçası olarak kullanıldığına dair bilinen en eski olası kanıt, yaklaşık 9.000 yıl önce Çin’den geldiği söylenmektedir fakat üzüm şarabının başlangıcı yukarıda da belirttiğimiz gibi Kafkasya ve İran dolaylarına dayandırılmaktadır. İki bin yıl sonra, Avrupa’da şarapçılığın gelenek haline gelmesinin tohumları Batı Asya’da başladı.

Süryani şarap fiyatları için tıklayınız!

Kırmızı Şarap Nasıl Yapılır?

Şaraplık üzümler, üzümlerin ilk yeşil renginin koyu kırmızıya veya mavi-siyaha dönmesinden birkaç hafta sonra, yaz sonundan erken sonbahara kadar hasada hazırdır.

Şarap imalathaneleri, bugün şarabı, 6.000 yıl önce Kafkasya ve İran’da yaptıkları gibi yapıyorlar. Koyu renkli üzümler toplanır, ezilir, fermente edilir, karıştırılır ve presle kabuklarından ayrılır. 

Daha iyi kaplar, presler ve mahzenler, şarap üretiminin kalitesini ve verimliliğini kat kat artırır, ancak yine de temelde basit bir süreçtir. En iyi kırmızı şarap üretimi, koruyucu olarak üzüm, maya ve genellikle kükürt dioksit dışında pişirme veya ek içerik gerektirmez. Kırmızı şarap markaları en iyi kırmızı şarap üretimi için çalışırlar.

Şarap Ne Zaman Soğutulmalı?

Kırmızı bir şarabı soğutmak, şarap içerisindeki tanenleri (tohumlardan ve kabuklardan gelen ve şarabın yapısını oluşturan buruk ve hafif acı tada neden olan içerik) vurgular. Beyaz şarapların çoğunda kırmızılarda olduğu gibi tanenler yoktur, çünkü meyvelerin suyu fermantasyondan önce preslenir, bu da beyaz şarabın soğutulabileceğini gösterir. 

Çok fazla tanen içeren kırmızı şaraplar, soğutulduklarında çok sertleşirler. Ancak daha açık renk, çoğu durumda daha az tanen anlamına da gelir. Dikkate değer istisnalar arasında Barolo’nun üzümü olan Nebbiolo ve Yunan çeşidi Xinomavro yer alır, çünkü bunlar normal şekilde işlendiklerinde bile soluk renkli kırmızılar üretirler ve şaraplar açık renkli ve çok tanenli olabilir.

Son Kullanma Tarihi Gelmiş Şarap İçebilir miyim?

İster şarabın tadını çıkarmaya yeni başlıyor olun, ister hevesli bir koleksiyoncu olun, son kullanma tarihi geçmiş şarap içmenin uygun olup olmadığı sorusu yaygın bir sorudur. Şarabın değişen yaşam beklentileri, çeşitlerin farklı yaşlanmasına neden olur, ancak son kullanma tarihi gelmiş şarabı içmek size zarar vermez. 

Şarap raf ömrünün sonuna ulaşmışsa, mahsulün tadı doğru olmaz. Kırmızı şarabın kendisini ve bir şişeyi açarken ne bekleyeceğinizi tam olarak anlamak, şişenizi içip içmemeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Son kullanma tarihleri, bir ürünün belirli bir noktadan sonra bozulduğunu ve yutulması halinde zarar vereceğini ima eder. Zaten bozulmuş bir kırmızı şişenin tadına bakarsanız, bunun servis edilecek doğru şişe olmadığını hemen anlarsınız. Tadı, kokusu ve görüntüsü bozulur. Yani, süresi dolmuş şarap içebilseniz de muhtemelen içmemelisiniz.

Rose Şaraplar hakkında tüm bilgiler yazımızda!! Haydi İçeriye 🙂

Şarap açıldıktan sonra ne kadar dayanır?

Şarabın bir kez açıldıktan sonra ne kadar süre dayandığına gelince, cevap, yeniden mantarını kapatıp serin ve karanlık bir yerde saklarsanız 3-6 gündür. Daha fazla tanen içeren şaraplar yani kırmızı şaraplar, oksijene karşı korudukları için daha uzun süre dayanır. 

Bu nedenle, Pinot Noir gibi daha az tanenli hafif kırmızı şaraplar, Shiraz gibi daha fazla tanenli zengin kırmızılar kadar uzun süre dayanmaz. Sıcaklığın değişken olduğu bir yerde muhafaza edilirse veya şişe güneş ışığına maruz kalırsa şarabın tadı, aroması ve rengi olumsuz etkilenir. Örneğin, açık kırmızı şarabınız mutfak tezgahına bırakılırsa hemen oksitlenmeye başlayacak ve ertesi akşam bu şarabın pigmenti bozulacak ve tadı ekşi ve mayhoş olacaktır.

Kırmızı Şarap Fiyatları – 2023

Bu yazımızda sizlerle, kırmızı şarap fiyatı,fiyatları ve kırmızı şarap markaları yanında, en iyi kırmızı şarap markaları konusunu derinlemesine inceledik. İşte sizler için hazırladığımız kırmızı şarap fiyatı listemiz;,

Kırmızı Şarap ÇeşidiFiyatları
75cl Sarafin Chardonnay şarap fiyatı700,00 TL
50cl Mahlep kırmızı şarap fiyatı500,00 TL
Petrus şarap 2022 fiyatı108,500.00 TL
75cl Safarin Cab. Sauvgnon şarap fiyatı535,00 TL
75cl Tuğra öküzgözü kırmızı şarap fiyatı535,00 TL
Cumartesi 1 litre şarap fiyatı130,00 TL
100cl Dolucu şarap fiyatı200,00 TL
75cl DLC öküzgözü şarap fiyatı290,00 TL
75cl Safir tatlı şarap fiyatı310,00 TL
75cl Les Muses C.Sauvignon şarap fiyatı304,90 TL
75cl Safir (Tatlı Şarap) kırmızı şarap fiyatı310,00 TL
75cl Karmen Selection kırmızı şarap fiyatı172,00 TL
75cl Karmen Selection beyaz şarap fiyatı172,00 TL
75cl Selection kırmızı şarap fiyatı375,00 TL
75cl Selection beyaz şarap fiyatı375,00 TL
75cl Diren Vadi beyaz şarap fiyatı230,00 TL
75cl Diren Cellection kırmızı / beyaz şarap fiyatı230,00 TL
75cl Novum öküzgözü şarap fiyatı285,00 TL
75cl Calvet şarap fiyatı250,00 TL
75cl Angora kırmızı şarap fiyatı190,00 TL
75cl Vincent meyveli şarap fiyatı170,00 TL
75cl Buzbağ kırmızı şarap fiyatı160,00 TL
75cl Karmen Beyaz / Kırmızı / Roze şarap fiyatı172,00 TL
75cl Leona şarap fiyatı140,00 TL
75cl DLC Öküzgözü şarap fiyatı290,00 TL
75cl Majestik şarap fiyatı90,44 TL
75cl Sevilen meyve şarap fiyatı139,90 TL
75cl Blush şarap fiyatı95,00 TL
75cl Diren Cadde serisi şarap fiyatı125,00 TL
75cl Agora kırmızı şarap fiyatı99,90 TL
75cl Agora beyaz şarap fiyatı99,90 TL
Cumartesi 75cl şarap fiyatı100,00 TL
75cl Villa Doluca şarap fiyatı225,00 TL
Kırmızı şarap fiyatları
Yorum yapın