Rose Şarap Fiyatı Nedir? Neyle İçilir? Tadı ve Rengi Nasıl Olmalı?

Bu makalemizde sizlere Rose Şarap ve rose şarap fiyat hakkında bilgiler vereceğiz. Bu, dünyanın en eski şarabı hakkında bilmedikleriniz neler? Rose şarap nasıl görünmeli? Tadı nasıl olmalı? Bir rose şarap neyle içilir?

Rose Sarap

Şarabın tarihine baktığımızda kırmızı ve beyaz şaraptan önce antik dünyada milattan önce 600’lerde Fransa da üretilmeye başlandı.

Rose Şarap Adı Nereden Geliyor?

Rose kırmızı üzümden imal edilmiş pembe renge sahip, kırmızı şarap ve beyaz şaraptan önce üretilmiş ilk şarap türüdür. Roze şarap renk olarak diğer şarap çeşitlerine göre daha canlı ve parlak bir tona sahiptir. Rose (Türkçe karşılığı Gül) adı da renginin pembeliğinden gelmektedir.

Rose Şarap Fiyatı Nedir? Maliyeti Ne Kadar Olmalı?

Söz konusu şarap olduğunda her zaman fiyatından çok ne kaç şişe alınacağı odak nokta olmalı. Bu yazımızda rose şarap ve halk arasında roze şarap olarakta bilinen sevilen bir şarap türünü ve sizler için roze şarap fiyatı listesini derledik, aşağıda rose şarap fiyatları nı bulabilirsiniz.

Rose ŞarapFiyatı
Mateus Rose Şarap Türkiye Fiyatı310,00 TL
Nif Bağları Rose Şarap379,00 TL
Sevilen Innocent Angel455,00 TL
Pamukkale Artı Cebernet435,00 TL
Umurbey Blush Rose Şarap285,00 TL
Yedi Bilgeler Lasos470,00 TL
Pamukkale Kızıl Alan458,00 TL
Turasan Rose Kalecik Karası265,00 TL
Kuzeybağ Rose400,00 TL
Chamlija Rose de Strandja410,00 TL
Gürbüz Mood Blush295,00 TL
Blush by Moncigale400,00 TL
Turasan Blush Kalecik Karası265,00 TL
Sevilen İsabey Kalecik Karası410,00 TL
Bodvar No:1 Rosé685,00 TL
Porta Caeli Fellci Rose458,00 TL
Çamlıbağ Blush224,00 TL
Rose Şarap

Rose ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Rose Şarap Nasıl Yapılır?

Roze şarap kaliteli olması için iki farklı yolla üretilir. Bunlar:

Cebernet Sauvignon ya da Grenache üzüm çeşitlerinden birisi hasat sonrası sıkılarak mümkünse klasik yöntemlerle damıtılarak Rose şaraba soluk gül rengi verilir.

Bir diğer yöntemde ise aynı üzüm türlerinden herhangi birisi hasattan hemen sonra ezilir ve ezilen üzümün kabukları alınmadan üzümün suyu ile dinlendirilir.

Bunların dışında, bazı roze şarap çeşitleri belirli bir oranda kırmızı şarap katılarak dinlendirilir. Fakat bu yöntemle yapılan pembe şaraplar diğerleri kadar kaliteli olmayabilirler.

Bir Rose Nasıl Görünmeli ve Tadı Nasıl Olmalı?

Roze şarap dahil diğer şarap türleri için de geçerli olan bir kural vardır. Şarabın tadı her zaman rengi ile doğru orantılı olmayabilir. Örneğin, koyu renkli Roze şarapları, daha açık renkli olanlara göre daha hafif bir tada sahip olabilir.

Kırmızı şarap severlerin tercih ettiği Rose Şarap çeşitleri genellikle bunlardır. Buna karşın Daha açık renkli türler damakta uzun süre kalabilecek yoğun bir aromaya sahiptir. Aslında farklı üretim yıllarına ait şişeler arasında da tat ve yoğunluk farklılıkları olacaktır.

Süryani Şarapları İle İlgili Detaylı Yazımız Yayında!!

Rose Şarap Neyle İçilir? En İyi Mezeler Neler?

Pembe şarap, yoğun asitik içerikleri ve kırmızı şarapta hissedeceğiniz yoğun ağız buran tada sahip olmadıkları için meze konusunda daha zengin mönüye sahip olabilirler.

Roze şarap mezesi olarak genellikle: Peynir çeşitleri (favorim isli peynir) balık, ızgarada pişmiş tavuk, salata (Akdeniz salata deneyebilirsiniz) sebzeler hafif yiyecekler tercih edilmektedir. Buna karşın makarna, yoğun aromalı sos çeşitleri gibi daha ağır yiyeceklerle de tüketenler vardır. Bu tamamen sizin damak zevkinize göre değişir.

Daha hafif olan pembe Roze şarap çeşitleri daha yoğun yiyeceklerle de tüketilir. Buradaki amaç örneğin, mangalda yoğun sosla pişmiş kırmızı ve beyaz etlerde etin ve sosun tadını daha fazla ortaya çıkarmak, tuzu vurgulamaktır.

Ancak pembe şaraplar genel görü olarak tatlı yiyeceklerle iyi bir sonuç vermezler. Bunun ana nedeni ise, tatlı yiyeceklerde bulunan şekerin, şarapta bulunan alkolü daha fazla öne plana çıkarması ve şarabın tadını acı hale getirmesidir.

Roze Şarap Nasıl ve Ne Zaman Servis Edilir?

Roze şarap kesinlikle soğuk olarak tüketilmelidir. Pembe şarap eşsiz tadı ve canlandıran yapısı ile şampanyanın aksine davetler veya balolardan ziyade, her ortamda ve hava durumunda tüketilebilir.

Pembe şarabı, beyaz şarap kadehinde yarıya kadar doldurularak ve daha fazla ısınmasını engellemek için sapından tutarak için.

YouTube video
Rose Şarap
Yorum yapın