Beyaz Şarap Nedir? En İyi Beyaz Şarap Markaları Nelerdir?

Beyaz şarap kendi başına bir tutkudur ve ayrı bir lezzet ve tat sunar. Beyaz şarabın sadece beyaz üzümden yapılmadığını bazen kırmızı üzümden de yapıldığını hiç duydunuz mu? Beyaz şarabı kırmızı şaraptan ayıran özellik fermantasyon sürecinde üzüm kabuklarının çıkarılmasıdır. Kırmızı şarapta kabuklar çıkarılmadığı için kabuklardaki tanen denilen pigmentler şaraba rengini vermektedir. Peki beyaz şarap tam olarak nedir? Beyaz şarap ne ile içilir? Çeşitleri neler? Beyaz şarap fiyatları nelerdir? Hangi beyaz şarap markaları daha iyidir? gibi soruların yanıtlarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

beyaz sarap fiyat

Beyaz Şarap Nedir?

Sek şarap olarak da bilinen şaraplar birçok ülkede yetiştirilen yüzlerce çeşit üzümden imal edilen beyaz şarap türüdür. Genellikle kırmızı şarap çeşitlerine göre daha hafif bir tada sahiptir. Burada önemli olan fermantasyon sürecinin uzunluğudur.

Beyaz olan şarap, diğer şarap türlerine göre farklı üretim sürecine sahiptir. Yapım sürecinde üzüm sıkıldıktan sonra kabukları alınarak fermente edilmekte bu da ona şeffaf rengini vermektedir.

Kilo vermeye, hastalıkları önlemeye, kalbi korumaya ve akciğerleri sağlıklı tutmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Fazla içilirse karaciğer hastalığı ve kanser gibi sorunlar yaratabilir.

Yeni başlayanlar için en iyi beyaz şarap markaları

 • Pinot Grigio
 • Moscato d’Asti
 • Riesling ve Sauvignon Blanc

Diğer bazı popüler Beyaz şarap markaları:

 • Torrontes
 • Vinho Verde
 • Gewürztraminer
 • Grüner Veltiner’dir. 

Beyaz Şarabın Tarihi

Beyaz şarabın tarihi, bugün Gürcistan’ın bulunduğu bölgelerde başlar. Hatta birçoğu şarabın kökeninin Akdeniz’de olduğunu düşünüyor. Şarabı kim ve ne zaman icat etti veya ilk kez üretti net olarak bilinmiyor.

8.000 yıl öncesine dayanan fosiller ve insan yapımı meyveler ve asmalar, bu kültürün çok daha önce var olduğunu gösteriyor. Bu tür eski kalıntılar ve aktif bağcılığın kanıtları, MÖ 5.000 gibi erken bir tarihte Gürcistan, Türkiye ve İran’da bulundu.

Fosil buluntuları sayesinde yabani sarmaşıkların izi 80 milyon yıl öncesine kadar götürülebilir. Bununla birlikte, erken Neolitik döneme ait kanıtlar, henüz yerleşik olmayan halkların meyveleri daha fazla işlediğini gösteriyor. 

Beyaz Şarap Özellikleri

Beyaz şarap temelleri, özelliklerini bilmeyi içerir. Bilgi, en sofistike kombinasyonlarla en iyisini seçmenize yardımcı olur. 

Beyaz şarap özellikleri, üretim yöntemine ve kullanılan üzüm çeşidine göre hafif, orta veya tam gövdeli olabilir. Beyaz şarabın aromaları genellikle kırmızı muadillerinden daha hafif ve daha meyvelidir ve az tanen içerir. Nadiren meşe fıçılarda yıllandırılırlar ve çok daha az etkileyici özelliklere ve tatlara sahiptirler.

İyi bir beyaz şarap lezzet profilleri armut, elma, şeftali, kayısı, kavun ve tropik meyveler gibi meyvemsi olacaktır. Ayrıca vanilya, karamela, bal ve badem gibi şeker benzeri aromalar içerebilirler.

Şaraplık üzümlerin türlerine bağlı olarak ağızda kalan tat kırmızı şaraba göre daha az yoğun ve daha hafif olmalıdır. Sonlara doğru yumuşak bir tad sağlıyor.

En iyi beyaz şaraplar hafif bir tada, aromaya, mevcudiyete ve bitişe sahip olacaktır. Beyaz şarabın karakteristiğinin kabul edilebilir olması ve güçlendirici olmaması gerektiğini unutmayın.

Beyaz Şarap Markaları ve Çeşitleri

Beyaz şarabın üretiminde en yaygın olarak kullanılan İtalya, Fransa ve Almanya gibi dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda beyaz şarabın çeşidi vardır. Gevreklik, tuzluluk, çiçek ve narin çekirdekli meyvelerin tekrarlanan aromalarını bulabilirsiniz.

Tatlı ve Yarı Tatlı Beyaz Şarabın Çeşitleri

Bazı şaraplar neredeyse tamamen tatlı olabilirken bazıları biraz tatlılık hissi verebilir; her şey farklı şarap türlerine bağlıdır. Sonuç olarak artık şekerden elde edilen şaraba tatlı şarap denir. 

Gewürztraminer

Gewürztraminer, dünyanın en kaliteli ve en eski şarabıdır. Üzüm çeşidinden yoğun ve ağır şaraplar üretilir..  Gewürztraminer’in gül kokusu çok özlüdür.

Moscato

Moscato, Muscat üzüm çeşidinden yapılan İtalya’dan hafif tatlı beyaz bir şaraptır. Asti bölgesinden gelir ve hafifliği, tatlılığı ve tipik hindistan cevizi tadıyla bilinir. 

Torronte’ler

Torrontes, Arjantin’deki en aromatik ve en zengin beyaz şarabı olan orta boy bir şaraptır. Güçlü üzüm çeşidi muskat, portakal çiçeği, yasemin, şeftali ve narenciye aromasına sahiptir. 

Sauvignon Blanc

Dünyanın dört bir yanında yetişen bu üzüm çeşidinin şarapları canlı ve yoğun bir tada sahiptir. Avrupa ve Güney Amerika’da, taze kesilmiş çimen ve yumuşak çekirdekli meyve aroması ile genellikle ekşi ve tazedirler. 

Grüner Valtellina

Grüner Veltliner, Avusturya’nın ulusal çeşidi olarak kabul edilir. Doğru verim düzenlemesiyle, şarap üreticisi mükemmel beyaz biber ve tütün aromaları alır. Ara sıra narenciye veya şeftali aromaları da hissedilebilir. 

Vinho Verde

Vinho Verde, meyve aromaları (turunçgiller, yumuşak çekirdekli meyveler) ve mineral kökenli hafif, taze ve zarif bir şaraptır. Portekiz şarabıdır. 

Vermentino

Beyaz Vermentino üzüm çeşidi İtalya’da, Akdeniz’in Sardunya adalarında ve Korsika’da bulunur. Güçlü asitli, zarif bitki aromaları vardır. Ayrıca, olgun narenciye ve elma, ananas, ayva ve papayanın baskın aromalarına da sahiptir. 

Diğer Bilinen Beyaz Şarap Çeşitleri

 • Pinot Grigio
 • Chenin Blanc 
 • Grenaj Beyazı
 • Chablis
 • Chardonnay
 • Semillon
 • Viognier

Beyaz Şarabın Yıllandırılması Mümkün mü?

Bu tür şaraplar, kırmızı şaraplar kadar eskimez. Çünkü üzüm kabuğunda fermente olmazlar. Şarap yapım süreci arasındaki bu fark, tanen sayısını azaltır ve dolayısıyla yıllandırma aralıklarını azaltır.

Ayrıca, bazı şarapların asitliği daha düşüktür. Asitlik, şarabın bozulmasından sorumlu olan kimyasal etkileşime izin verir. Bu nedenle, şarabın yıllanmaya değer olması adına çok önemli bir faktördür.

Beyaz Şarap Fiyat Listesi

İsabey Şarap Fiyatları

Başlangıcından bitişine kadar hoş bir tat hissettiren İsabey şarapları kokularıyla da büyülemektedir. İsabey şarap fiyatları Rose, Kırmızı, White ve Savignon Blanc çeşitleri arasında farklılık göstermektedir.

 • İsabey Rose Şarap Fiyat: ₺420,50
 • İsabey Red Kırmızı Fiyat: ₺420,50
 • İsabey White Şarap Fiyat: ₺420,50
 • İsabey Savignon Blanc Şarap Fiyat: 630,00
 • Sevilen İsabey Kalecik Karası Fiyat: 458,00
 • Sevilen İsabey Chardonnay Fiyat: 617,00

Beyaz Şarap Fiyatları

Beyaz Şarap ÇeşidiFiyatları
Egeo 75 CL Sauvignon Şarap Fiyatı 2023450 TL
Angora 75 CL Beyaz Fiyatı170 TL
Egeo Chardonnay 75 CL 2020 Şarap Fiyatı505 TL
Egea Fume Blanc 2020 75 CL Şarap Fiyatı529 TL
75 CL Buzbağ Şarap Fiyatı120 TL
75 CL Karmen Selection Şarap185 TL
75 CL Agora Şarap Fiyatı100 TL
75 CL Diren Vadi Şarap175 TL
Karmen şarap 75 CL Düz Fiyatı95 TL
Villa Doluca Şarap Fiyatı155 TL
Beyaz Şarap Fiyatı
Yorum yapın