Cin Markaları Neler? Cin Nasıl İçilir? Neyden ve Nasıl Yapılır?

İster koltuğunuzda ister barda kokteylinizi yudumluyor olun, bardağınızın içinde ne olduğu hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak güzel. Peki cin nedir? Cin nasıl içilir? Cin neyden yapılır? Nasıl yapılır? Cin markaları ve türleri nelerdir? Bu yazımıda sizlere cin markaları hakkında detaylı bilgiler sunacağız. Haydi birlikte cin markalarıyazımızı inceleyelim;

cin markalari neler nasil icilir ne ile icilir

Cin Nedir?

Cin, biri ardıç olmak üzere çeşitli bitkilerle tatlandırılmış tahıl, üzüm, pancardan yapılan bir tür likördür. Ardıç meyvelerinin parlak, çam aroması cinlere karakteristik tazeliğini verir. Cinlerin çoğu hacimce yaklaşık %40 alkoldür. 

İngiliz Kraliyet Donanması, gemilerinde taşıdıkları cinlerin yeterince kaliteli olduğunu ve sulandırılmadığını doğrulamak için barutla karıştırıp ateşe verirlerdi. Berrak yandıysa, yeterince güçlü olduğunu biliyorlardı (hacimce %57 alkol). Cin markaları günümüzde oldukça çeşitli ürünler üreterek, daha kaliteli ürünler sunmaktadır.

Tekila Nasıl İçilir? Konumuza Gözatın!!

Cin Tarihi

Cin’in modern kökleri 17. yüzyılda İngiltere’ye kadar uzanabilir. Hollandalı ve Belçikalı Gin jenever, tahıl bazlı bir püre ile yapılan ardıç aromalı cin’in atasıdır. Ardıç içeren daha yaşlı cin içkisinin izleri, 11. yüzyılda İtalya’daki keşişlere kadar uzanabilir.

Tekila veya burbon gibi alkollü içkilerin aksine, alkollü içki üreticilerinin ürünlerini cin olarak adlandırmak için izlemeleri gereken yasal gereklilikler yoktur. Tek zorunlu botanik ardıçtır, ancak bazı modern markalar o kadar küçük bir miktar kullanır ki, bitmiş üründe neredeyse tespit edilemez. Sizlerde aşağıda listediğimiz cin markaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cin Neyden Yapılır?

Cin, karmaşık bir içki gibi görünse de temel bileşenlerden yapılır. Cin içindeki üç temel bileşen şunlardır:

1. Tahıllar

Cin, çavdar, arpa, buğday veya mısır gibi tahılların damıtılmasından elde edilen berrak bir içkidir. Başka bir yaygın berrak likör olan votka benzer tahıllarla yapılabilirken, cin ve votka kesinlikle aynı değildir. 

2. Ardıç meyveleri

Kendi başlarına oldukça acıdırlar, ancak cinlere çamımsı, narenciye aroması verirler. 

3. Diğer botanikler

Her cin’in benzersiz profilini oluşturmak için herhangi bir sayıda başka botanik veya bitkilerden elde edilen tatlandırıcı öğeler eklenebilir. Örneğin, hiç merak ettiniz mi, “Hendrick’s cin neyden yapılır?” Geleneksel ardıç meyvesine ek olarak, bu klasik İskoç cin, kimyon, kişniş, mürver çiçeği, papatya, portakal meyvesi, limon kabuğu, civanperçemi, melek otu, biber ve süsen kökü ile damıtılır.

Cin Nasıl Yapılır?

1. Temel ürünü damıtın

Neredeyse tüm likörler, seçilen tahılı su ve maya ile karıştırmayı, mayalanmasını ve ardından alkolü kaynatmak ve ayrı bir odada yoğunlaşmasını sağlamak için bir imbik kullanmayı içeren aynı temel damıtma işlemiyle başlar.

2. Botanik tatları ekleyin

Botanik tatları eklemek için yeniden damıtılır. Bu, damıtma işleminden önce botaniklerin alkol bazında demlenmesine izin verilerek veya buharın damıtma işlemi sırasında tatları alması için alkolün üzerindeki sepetlere konularak yapılabilir. 

Cin markaları ve çeşitleri

Birkaç cin markalarını denediğinizde ve botanik karışımlarına ve damıtma işlemlerine bağlı olarak hepsinin farklı tat profillerine sahip olduğunu fark edeceksiniz. Dünya genelinde en yaygın ve bilinir türlerden bazıları şunlardır:

 • London dry gin: Çok güçlü bir ardıç aromasına sahip en geleneksel cin
 • New Western dry gin: Ardıç içermeyen ve diğer botaniklerin yoğunlaştığı modern bir cin türü
 • Plymouth gin: Daha fazla narenciye aroması içeren daha hafif bir cin
 • Old Tom gin: Meyankökü aroması içeren daha tatlı bir cin
 • Genever gin: Daha zengin bir tat elde etmek için malt taneleri içerir

Sloe cin aynı adı paylaşsa da aslında saf bir cin değil, tatlı bir likördür. Sloe cin neyden yapılır? Bu yakut kırmızısı sipper, yaban eriği bitkisinin (eriğin bir akrabası) meyvesinin yüksek dayanıklı alkolde demlenmesi ve şeker eklenmesiyle yapılır. Cin markları farklı gruplarda cinler üreterek, dmak zevkinize uygun cini belirlemenizi sağlar. Cin markalarına göre kaliteli olanı seçmek oldukça kolaydır

Diğer cin markaları şunları içerir:

Aşağıdakilistede en çok tercih edilen cin markaları bulunmaktadırr. Türkiyede en çok sevilen Cin markalarıda Beefeater ve Gilbeystir. Diğer cin markalarıda oldukça tercih edilir ancak Beefeater cin ve Gilbeys en popüler cin markalarıdır.

 • Beefeater Cin
 • Gilbeys Cin
 • Stirling Dry Cin
 • Gordon’s Dry Cin
 • Tangueray Cin
 • Greenall’s Cin
 • Malfy Cin
 • Maestro Cin
 • Adalin Cin
 • Larios Cin
 • Bombay Sapphire Cin
 • Stamford Cin
 • Cork Dry Cin
 • Tekel Cin
 • Plymouth Cin
 • Botanist Cin

Popüler Cin İçecekleri

Cin tonik

Cin içmeye başlamanın basit ve canlandırıcı bir yolu, bir bardak buza 55 gr dökmek, bunun yaklaşık iki katı tonik su eklemek ve ardından bir miktar limon suyuyla servis etmektir.

Cin martini

Temel bir cin martini, basitçe cin ve kuru vermuttur, ancak bu klasik içeceğe biraz dokunuş katan birçok varyasyon vardır. 

Negroni

Negroni tarifi hatırlaması en kolay tariflerden biridir: Basitçe eşit olarak cin, tatlı vermut ve Campari’dir, genellikle her birinden bir ml / gr. Bu canlı kırmızı kokteylin temel formülünü öğrendikten sonra, benzer malzemeleri değiştirebilir (Campari yerine başka bir aperatif kullanmak gibi) veya oranları tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Tom Collins

Bir Tom Collins’i yetişkin limonata olarak düşünün: 50 ml cin, 25ml limon suyu, üzerine soda, limon kabuğu rendesi ve kalbinizin arzu ettiği kadar kokteyl kirazı.

Bu yazımızda sizlere cin ve cin markaları hakkında bilgiler sunduk. Sizin sevdiğiniz cin markaları hangileri?

YouTube video
Cin markaları
Yorum yapın