Tekila Nedir? Tekila Nasıl İçilir?

Tekila nasıl içilir konusu yeni içmeye başlayan yada daha önce hiç ağzına bile sürmemiş olan kişilerin merak ettiği bir konudur. İlk olarak Meksikada çeşitli damıtma yolları ile ortaya çıkan tekila, zamanla tüm dünya üzerinde oldukça sevilen bir alkol türü olarak sunuluyor. Her içkinin bir içiliş biçimi vardır aslında. Tekila shot nasıl içilir? sorusuda aslında tekila içme biçimini öğrenmektir.

Tekila içmek isteyen kişiler için bu yazımızda, tekila neyle içilir, tekila kokteyller, tekila nedir, tekila nasıl içilir, tekila kokteylleri ve ençok merak edilen ve oldukça popüler olan tekila sunrise başlıklarını inceleyeleceğiz. Haydi birlikte tekila neymiş bir gözatalım;

Tekila nasil icilir

Tekila Nedir?

Tekila, Meksikada ortaya çıkan ve kaktüsgiller ailesine mensup Türkiyede sabır otunun bir çeşidi olan, Agave bitkisinden elde edilir. Hatta elde edilmesi taa Azteklere kadar dayanır. İspanyollar damıtma işinde oldukça iyi oldukları için, Azteklerde zamanla İspanyollardan damıtma işini öğrenerek onlarda artık kendi içkilerini üretmişler.

Tekilanın en önemli özelliği, Amerika kıtasının ilk üretilen alkol olmasıdır. Meksika’nın milli içkisi diyebileceğimiz tekilanında kendine has içim şekli vardır. Fiyatı uygun tekilalar %100 agaveden yapılmaz genelde aroma kullanılarak elde edilir. Ancak %100 agaveden yapılan tekila, ağızda hafif bir meyve tadı bırakır. Buda hemen akıllara tekila nasıl içilir sorusunu getirir.

Tekila Nasıl İçilir? Tekila Alkol Oranı

Tekila nasıl içilir? sorusuna en net cevap, limon ve tuzla olarak verilebilir. Tekila shot nasıl içilir diye soranlara, tekila shot bardağına konup, içildikten sonra tuz yalanır ve daha sonrasında yanında kesilen bir dilim limonun suyu ile ağız tatlandırılır. Tat olarak oldukça sert bir içkidir. Bu sebeple limon tüketiyor olmanız, aslında o sert ve keskin tadı yumuşattığı için daha çok tercih edilir. Tekila aslında anavatanı olan Meksikada toz tarçınlada içilir. Dilerseniz sizde deneyebilir, Tekila nasıl içilir sorusunun cevabını deneyimleyerek öğrenebilirsiniz 🙂

Tekila alkol oranı, %38 – %40 aralığındadır. Alkol oranı oldukça yüksek olduğu için içtikten sonra aniden kalkmalara dikkat ediniz. 1 shot tekila sarhoş eder mi? diyede çok merak eden oluyor yeri gelmişken onuda cevaplayalım. Sarhoşluğuda tuhaf olan Tekilanın 3- 4 shot olarak kullanılması gayet yeterli sarhoşluğa ulaştırır diyebiliriz ancak sarhoşluk kişinin bünyesine görede değişkenlik gösterir.

Tekila Kaç Ml olarak Satılır?

  • 35 lik Tekila
  • 50 lik Tekila
  • 70 lik Tekila
  • 100lük Tekila

Tekila, 35 lik,50 lik,70 lik ve 100 lük olarak satışa sunuluyor. Tekila fiyatları markaya ve alınacak boyuta göre değişkenlik gösteriyor.

Tekila Markaları Nelerdir?

  • Olmeca Tekila
  • Patron Tekila
  • Don Julio Tekila
  • Sierra Tekila
  • Pueblo Tekila

Yukarıda belirttiğimiz Olmeca Tekila, Patron Tekila, Don Julio Tekila, Sirra Tekila, Pueblo Tekila olarak sınıflandırdığımız markalar ülkemizde en çok tüketilen tekila markalarıdır.

En Güzel Tekila Kokteylleri

Tekila kokteylleri dediğimizde aklımıza ilk olarak Tekila Sunrise kokteyl gelmekle birlikte, en sevilen tekila kokteyllerini sırasıyla; Tekila Sunset, Tekila Pina Del Oro, Tekila Red, Tekila Sour, Ambassador, Margarita olarak sıralayabiliriz.

YouTube video
Tekila nasıl içilir

“Tekila Nedir? Tekila Nasıl İçilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın