Biranın Faydaları Nelerdir? Şeker Hastaları Bira İçebilir mi?

biranin faydalari nelerdir

Biranın faydaları nelerdir konusuna gelecek olursak; lkol arasında en çok tüketilen ve popüler içeceklerden biri biradır. Diğer sert likörlere göre daha az alkol içerir ve sağlık açısından çok sayıda faydası vardır. Biranın faydaları, kanser riskini düşürme, diyabet kontrolü, böbrek taşlarını önleme, kolesterolü ve kan pıhtılarını azaltma gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Ayrıca sindirime, osteoporoza, kemik sağlığına ve hipertansiyona yardımcı olur. 

Ayrıca bira, hemoglobini korumaya ve anemiyi tedavi etmeye yardımcı olan vitaminler bakımından yüksektir. Ayrıca kalbi korur ve çeşitli kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Bira demlenmiş bir malt arpadır ve bazen buğday veya mısırdan yapılır. Demleme işlemi sırasında fermente nişasta ve şekerin son ürünüdür. Sıvı ekmek olarak da bilinir ve içecekten çok yiyecek olarak kabul edilir. 

Aşırı bira tüketimi sağlık açısından olumsuz sonuçlara yol açsa da. Kan şekeri dengesizlikleri, alkol bağımlılığı, depresyon, karaciğer sorunları, kanser veya erken ölümü içerir.

Biranın sağlığa faydaları nelerdir? Haydi inceleyelim!

Biranın faydaları aslında tam olarak kanıtlanamamış olsada düşük miktarların birden fazla sağlık yararı olabilir. Diyabet ve kalp sağlığı için iyi olan düşük karbonhidrat ve düşük GL’ye sahiptir. Doğru miktarda alım, kanserden saç kepeğine kadar birçok sağlık sorununun önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Biranın sağlığa faydaları nelerdir?

Biranın glisemik indeksi

Biranın glisemik indeksi yüksektir yani 100 civarındadır. Ayrıca biranın karbonhidrat içeriği düşük olduğu için glisemik yükü 7.5’tir.

Bira kanseri önleyebilir

Makul miktarda tüketildiğinde kanseri önlemeye yardımcı olur. Çeşitli kanserlere karşı savaşan polifenoller içerir. Ek olarak, özellikle prostat kanseri olmak üzere kanserin önlenmesine yönelik çalışan, demleme sırasında da kullanılan bir flavonoid olan Xanthohumol adlı bir bileşik vardır.

Kalp sağlığına iyi gelebilir

Birçok araştırmaya göre biranın faydaları arasında ölçülü alındığında çeşitli kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Kandaki iyi kolesterol HDL’yi geliştirir ve vücudun kolesterolü düşürmesine yardımcı olur. Ek olarak, içeceğin içindeki homosistein, koroner arterlerdeki pıhtıları gideren kanın incelmesine yardımcı olur. Yeterli bir miktar ayrıca iltihabı azaltır ve ateroskleroz riskini azaltır. Tüm bu olumlu etkiler, yeterli miktarda tüketim ile çalışır. Aşırı tüketim inme ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Böbrek taşlarını önleyebilir

Bu alkollü içecek böbrek taşlarında oldukça etkilidir. Vücuttaki tüm toksinleri uzaklaştıran, böylece böbreğin düzgün çalışmasına yardımcı olan yüksek su içeriğine sahiptir. Makul miktarda bira, kemiklerden kalsiyum salınımını yavaşlatabilir ve böbrek taşı oluşumunu önleyerek fayda sağlayabilir.

Bira Faydaları

Kemikleri güçlendirebilir

Biranın faydaları ile ilgili, birçok araştırmaya göre, özellikle erkeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda kemik yoğunluğunu ve kemik oluşumunu artırmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Silikon da dahil olmak üzere besleyici bileşenleri, osteoporozun önlenmesine ve kemik sağlığının güçlendirilmesine yardımcı olur. Bira içenlerin, içmeyenlere göre daha az kırık riski vardır.

Bira kansızlığa yardımcı olabilir

Bira içerisinde B12 Vitamini ve folik asit gibi iyi besin bileşenleri vardır. Her ikisi de bu iki bileşiğin eksikliğinden kaynaklanan aneminin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca büyümeye, beyin gücüne ve hafızaya yardımcı olur.

Biranın faydaları kolesterol düzeylerini düşürebilir

Çözünür bir lif olan beta-glukanlar, bira yapımında kullanılan arpada bulunur. Kandaki kolesterolü düşürür.

Beynin doğru işleyişine yardımcı olur

Bira faydaları arasında en önemli avantajlardan biridir. Kolesterolü düşürerek ve beyne kan akışını artırarak beyin gücünü ve işleyişini geliştirir. Araştırmalara göre, bira içen kişilerde Alzheimer, bunama veya hafıza kaybı gibi hastalıklara yakalanma riski %23 daha azdır. Bu durum, beyni vücutta bulunan zararlı alüminyumdan koruyan silikon nedeniyle olabilir.

Diş, cilt ve saç sağlığına iyi gelir

Ağızda bakteri oluşumunu azaltarak diş çürümelerini ve diğer diş problemlerini azaltır. Bakteri üremesini engeller ve dişleri güçlendirir. Biranın faydalarından biride budur.

Ayrıca cilt için altın olan E vitamini açısından zengindir. Ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlatır ve parlak bir cilt verir. Kepekten kurtulmaya ve saçları pürüzsüz ve parlak hale getirmeye yardımcı olan maya ve B vitamini içerir aslında biranın faydaları arasında bunuda sayabiliriz. Saç sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle piyasada çok sayıda bira şampuanı bulunmaktadır.

Sindirime iyi gelir

Bira içindeki çözünür liflerin varlığı sindirime yardımcı olur. Bağırsakta iyi bakteri üremesine yardımcı olan ve sindirimi iyileştiren prebiyotiklere sahiptir.

Biranın Yan Etkileri Nelerdir

Ölçülü bir alımın birçok sağlık yararı olmasına rağmen, çok fazla tüketim sağlığa zarar verir.

  • Aşırı içme erken ölüm riskine neden olabilir.
  • Sizi alkol bağımlısı yapabilir.
  • Alkol içeriğinden dolayı aşırı tüketildiğinde karaciğer yetmezliğine veya siroza neden olabilir.
  • Fazla tüketimi kan şekerini olumsuz etkileyebilir.
  • Kilonuzu artırabilir veya göbek yağınızın nedeni olabilir. Seni şişmanlatabilir. Bir bira ortalama (355ml) 153 kalori içerir.
  • Ayrıca depresyonu tetikler. Yüksek tüketim, orta düzeyde içicilere kıyasla depresyona neden olabilir.
  • Sıcak bir günde idrar ve ter yoluyla dehidrasyona yol açabilen bir idrar söktürücüdür.
  • Bazı kişilerde de içindeki bazı uyarıcılar nedeniyle tüketimden dolayı mide ekşimesi olabilir. Bu uyarıcılar mide asidi ile reaksiyona girer ve mide reflekslerine yol açar.
  • Bazı araştırmalar, yüksek alımın kanserlere, özellikle boğaz ve ağız kanserine yol açabileceğini düşündürmektedir.
  • Ayrıca glüten alerjisi olan kişiler için zararlı olabilecek glüten proteini içerir.

Şeker Hastaları Bira İçebilir mi?

Şeker hastaları bira içer mi? sorusuna yanıt olarak, bira, kan şekerinizin yükselmesine neden olabilecek yüksek bir GI ve karbonhidrat içeriğine sahiptir. İştahınızı arttırdığı için kilo almanıza da neden olabilir. Ayrıca hipoglisemiye neden olabilir. Ölçülü bira tüketiminin kan şekerini yükseltmediği düşünülse de bira tüketiminden uzak durmanızı öneririz. Birayı, kan şekeri seviyenizi yükseltmeden aynı besinleri sağlayan diğer meyve ve sebzelerle değiştirebilirsiniz.

Bugun sizler için biranın faydaları nelerdir, şeker hastaları bira içebilirmi konusunu inceledik. Biranın faydaları nelerdir konusu oldukça merak edilen bir konu olduğu için incelendi umarım beğenmişsinizdir. Bira alkol oranları konumuzada gözatabilirsiniz.

YouTube video
biranın faydaları nelerdir
Yorum yapın