Bira Bardağı Çeşitleri Nelerdir? Arjantin Bir Bardağı Kaç ml Alır?

Sonunda bira şişelerinden bardağa geçmeye karar verdiniz mi? Zevkinize uygun mükemmel özel bira bardağı bulmanıza yardımcı olmak için buradayız. Hepimizin bildiği gibi, herhangi bir bardağa kolayca bira koyup içmeye başlayabilirsiniz, ancak bira bardaklarının tasarlanmasının bir nedeni vardır. Görünüm bir rol oynar, ancak her bardağın yalnızca tadı geliştirmekle kalmayan, aynı zamanda bira içme deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşıyan kendine özgü nitelikleri vardır. Bira bardakları içinde en çok kullanılan bardak olan Arjantin bira bardağı?  Peki Arjantin bira bardağı nedir? Hangi bardağı seçmeliyim? Farklı bardak türleri hakkında her şeyi öğrenmek için kaydırmaya devam edin!

alkolsuz bira nedir nasil yapilir farki nedir 1

Bira Bardağı Tarihi

1639’da Sir Robert Mansell, İngiltere’de cam yapımında bir tekel elde etti, ancak bira bardakları maliyetliydi. Venedik’ten ithal camlar da vardı ama onlar çok pahalıydı.

1660’larda, bir bardağı her biri 6 peni (her biri yaklaşık 50 £ veya 60 $) satıldı. 1745’ten itibaren bira bardakları, ağırlıklarına göre vergilendirildiği için küçüldü. Ancak yine de pahalıydılar ve yalnızca zenginlerin karşılayabileceği bir statü simgesiydiler.

18. yüzyılda ilk cam presi icat edildiğinde bardaklar daha ucuz ve daha hafifti. 1920’lerde, ilk 10 kenarlı, kulplu bira bardagı ilk kez seri üretildi ve biranın ikinci kişiliği haline geldi. Ancak, birayı daha çekici hale getirdiği varsayılan çukurlu kupa ile değiştirildi. 1960’lara gelindiğinde, on kenarlı maşrapa artık yerini daha düz, daha hafif bardaklara bırakmak adına üretimden kaldırılmıştı.

Tercih edilebilseler de daha hafif bardaklar, birbirine çarptığında kolayca kırıldıkları için göründükleri kadar sağlam olmadıklarını kanıtladılar. Nonik bardaklar, içicinin tutuşunu iyileştirmek, yığından daha kolay çıkarmak ve kırılmayı önlemek için bardağı daha güçlü hale getirmek adına tepeye yakın bir çıkıntıya sahip olarak buna bir çözüm sağladı. Kırılmayı çözmüş olabilir ama içiciler bu bardakları çok sade göründükleri için tercih etmediler ve günümüze kadar birçok çeşit geliştirilmiş oldu. Şimdi sizlerle kulplu, arjantin bira bardağı ve bira bardağı isimlerini inceleyelim;

Bira Bardağı İsimleri

1. Amerikan

Bu temel bardak, burada listelenen bira bardakları arasında en popüler olanıdır çünkü en ucuzudur ve hemen hemen her biraya hizmet edebilir. Sadece 476 ml olan Amerikan bira bardağı, ısınması korkusu olmadan biranızın tadını çıkarmanız için mükemmel boyuttadır.

2. Imperial

Amerikan bira bardağından biraz daha büyük olan Imperial bira bardağı, aklınıza gelebilecek herhangi bir biradan 590 ml kapasiteye sahiptir. Ayrıca, içeceğinizi yudumlamak yerine büyük bir yudum almanız için bardağın doğal olarak ağzınıza doğru eğilmesine izin verecek şekilde tasarlanmış küçük bir dudağa sahiptir.

3. Pilsener

Pilsner bardakları, kadeh bardak gibi ayaklı ve sapsız bardaklardır. Ayak, cam üzerindeki sivrilen tasarıma stabilite kazandırmak içindir. Bu bardak, pilsener biralarının açık rengini, köpürmesini ve berraklığını sergilemek için tasarlanmıştır. Ayrıca, 400 ml’ye kadar bira alabilir.

4. Tulip

Tulip bardaklar hem kadeh bardağa benzer, sadece kadehten daha dar bir çerçeveye sahiptir. Bunlar Belçika biralarının aromasını desteklemek için tasarlandı. Güçlü ve koyu ales ve Belçika IPA’larına hizmet etmek için kullanılır. 475 ml’ye kadar bira alabilir.

5. Thistle

Çanak üzerindeki çıkıntı daha belirgin ve köşeli kenarlara sahiptir. 600 ml bira tutabilir ve en iyi Scotch ale servis etmek için kullanılır. Şekil, İskoçya’nın ulusal çiçeği devedikeni esinlenerek yapıldığından, bu adı almıştır.

6. Bira kadehi

Kadeh, özellikle standart bardaklar sizin için çok küçükse, en sevdiğiniz Alman buğday birasından 620 ml alabilir. 

7. IPA Bira Kadehi

Aynı kalın camlar gibi şekillendirilmiş olan IPA bardaklar daha uzun ve daha zariftir ve 550 ml bira alabilir. Ayrıca en iyi şekilde IPA biralar için kullanılırlar.

8. Teku Saplı Bardak

Alkollü içki kadehiyle karıştırılmaması için teku saplı bardağının yanları, şarap kadehlerinin kavisli kasesine göre daha köşelidir. 325 ila 425 ml arası bira alabilir ve kaliteli butik bira servis etmek için kullanılır.

12. Arjantin bira bardağı

Arjantin bira bardağı, kalın cam duvarları olan silindirik bir kaptır. Saatlerdir içiyor olsanız bile biranızı yalıtmaya yardımcı olur ve serin tutar. Kulp ayrıca, tutarken ellerinizdeki ısının bardağa aktarılmasını önlemeye yardımcı olur. Ortalama olarak 330 ve 500 ml bira alır. Dünyada artık ikonik hale gelen Arjantin bira bardağı, oldukça fazlakullanılır. Arjantin bira bardağı artık bira bardakları içinde oldukçada popülerdir.

Bira Bardağı Kaç Ml?

Kalın camdan üretilen bira bardakları, genel olarak sadece bira içmek için değil farklı amaçlarlada kullanıldığı gibi 250 cc yani 250 ml den yaklaşık 1 litreye kadar değişkenlik gösterir.

YouTube video
Yorum yapın