1 Bira Kaç Promil, Alkollü Araç Kullanma Cezası Nedir?

Alkollü araç kullanmak öldürür. Alkol almak tepkilerinizi yavaşlatır ve muhakeme yeteneğinizi bozarak sürüşünüzü güvensiz hale getirir ve sizi ve başkalarını daha büyük kaza riskine sokar. Şimdi sizlerle birlikte 1 bira kaç promil konusunu inceleyeceğiz.

1 birada kac promil alkol vardir

En güvenli ve en iyi tavsiye, araba kullanmanız gerekiyorsa alkolden tamamen kaçınmaktır. Ve unutmayın, eğer içerseniz, ertesi sabah vücudunuzda sınırı aştığınız ve araç kullanmanın güvenli olmadığı anlamına gelecek kadar alkol olabilir. Buna ne içerseniz kaç promil alkol olur? 1 bira kaç promil alkol içerir? Alkol sürüşü nasıl etkiler? Ne kadar içerseniz promil sınırının altında kalırsınız? 1 bira kaç promil? Gibi soruların ve daha fazlasının cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Genelde herkes 1 bira kaç promil? bir kadeh rakı kaç promil yada 1 kadeh şarap kaç promil sorularının yanıtlarını aramaktadır. Ancak asla ve asla alkollü araç kullanılmamalıdır. Bu yazımız 1 bira kaç promil sorusuna yanıt veriyor ancak tamamen bilgi amaçlı yayınlıyor. Tekrar tekrar yazmakta fayda var 1 bira kaç promil olursa olsun lütfen alkollü araç kullanmayın!!!

1 Bira Kaç Promildir

Biradaki alkol içeriği, biranın markasına ve türüne göre değişir. Ortalama olarak, %5 alkol içeriğine sahip bir (0,57 litre) bira yaklaşık 8 gram alkol içerir. Peki 1 bira kaç promil?

Örneğin, 3 bira başına ne kadar olacağını belirlemek için, öncelikle her bir birada ne kadar alkol olduğunu bilmeniz gerekir. Kullandığınız biranın türü hakkında kesin bir bilgi olmadığı için sadece %5 alkol içeren ortalama bir birayı baz alarak tahminde bulunulabilir.

1 bira kaç promil? Her bir biranın %5 alkol içeriğine sahip dolu bir bira olduğunu varsayarsak, o zaman 3 bira yaklaşık 24 gram alkol içerir. Bunu promille çevirmek için gram alkol sayısını vücuttaki litre kan sayısına bölmeniz gerekir. Yetişkin bir erkeğin yaklaşık 5,5 litre ve yetişkin bir kadının yaklaşık 4,5 litre kanı vardır.

Yani yetişkin bir erkeğin %5 alkollü 3 bira içtiğini varsayarsak, kanındaki alkol içeriği yaklaşık 0,44 promil olacaktır. 1 bira kaç promil sorusununda cevabıdır aslında.

Bunun bir tahmin olduğunu ve bir kişinin tüketebileceği alkol miktarının kilo, cinsiyet, yaş, ilaç kullanımı ve hatta tüketim süresinin uzunluğu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişebileceğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, yasal kan alkol limitinin birçok ülkede 0,5 BAC, bazı ülkelerde ise 0,8 BAC civarında olduğunu da belirtmekte fayda var.

NOT: BAC, Kandaki alkol oranıdır

Bu bilgilerle içkiler üzerinden tahminde bulunmak gerekirse: 1 bira kaç promil?

 • Yüzde 0,5 alkol oranı olan 1 şişe 33 cl bira 0.33 promil
 • Yüzde 0,5 alkol oranı olan 2 şişe 33’lük bira 0.69 promil
 • Yüzde 0,5 alkol oranı olan 5 şişe 33’lük bira 1.73 promil
 • Yüzde 0,5 alkol oranı olan 1 şişe 55 cl bira 0.53
 • Yüzde 0,5 alkol oranı olan 2 şişe 50 cl bira 1.5 promil
 • Yüzde 0,5 alkol oranı olan 5 şişe 50 cl bira 2.63
 • Yüzde 12 alkol oranı olan 1 kadeh şarap 0.40 promil
 • Yüzde 12 alkol oranı olan 3 kadeh şarap 1.21 promil
 • Yüzde 12 alkol oranı olan 5 kadeh şarap 2.02 promil
 • Yüzde 40 alkol oranı olan 3 kadeh rakı, viski ya da votka 1.26 promil etmektedir.

Alkol sürüşü nasıl etkiler?

Güvenli sürüş için güvendiğimiz işlevlerin çoğu, alkol aldığımızda etkilenir: 

 • Beynin gözden mesajları alması daha uzun sürer
 • Bilgilerin işlenmesi zorlaşıyor
 • Vücudun kaslarına verilen talimatlar gecikir ve bu da daha yavaş reaksiyon sürelerine neden olur

Alkol, reaksiyon sürenizi, görüşünüzü ve konsantre olma yeteneğinizi etkiler, bu da arabayı kontrol edemediğiniz anlamına gelir. Ve içki içtikten sonra risk alma davranışında bulunma olasılığınız daha yüksektir, bu da araba sürmenin daha tehlikeli olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle 1 bira kaç promil olursa olsun asla alkollü araç kullanmayın!!

Ne kadar içebilir ve sınırın altında kalabilirim?

Az miktarda alkol bile araç kullanma yeteneğinizi etkileyebilir ve içki içmenin ve sınırda kalmanın güvenilir bir yolu yoktur. Polisin tavsiyesi açık: Araba kullanmayı planlıyorsanız, alkolden tamamen kaçının. 

Alkollü araç kullanırken yakalanırsam cezası nedir? Alkollü Araç Kullanma Cezası 2023

Tüm bu bilgilerden sonra alkollü araç kullanmanın cezası konusunda da bilgi vermek gerektiğini düşünüyoruz. Herkes 1 bira kaç promil merak ediyor.

20223 Alkollü araç kullanma cezası alt sınırı 1.823 TL’dir. Ceza alan kişinin aracı trafikten men edilmektedir. Aynı zamanda alkollü araç kullanırken ilk yakalanması ise ehliyetine 6 ay süre ile el konulur.

Alkollü araç kullanırken ikinci defa yakalanan kişi, 2.287 TL para cezası alır. Ehliyetine 2 yıl boyunca el konulurken kullandığı araç trafikten çekilir.

Alkollü araç kullanırken üçüncü defa yakalanan kişi, 3,675 TL para cezası alır. Ehliyetine 5 sene el konulurken kullandığı araç trafikten çekilir. 3. Kez alkollü olarak yakalanan kişi ayrıca 6 ay veya üzeri hapis cezasına çarptırılabilir. Ayrıca 5 sene sonunda ehliyetini geri almadan önce uzman bir psikolog / psikiyatrist tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda ehliyetini alıp almamasına karar verilir.

Alkol vücut tarafından ne kadar hızlı metabolize edilir? / Atılır?

Alkolün vücutta metabolize edildiği ortalama hız, saatte bir standart alkollü içecektir (17 – 18 ml alkol içerir). Alkolün metabolizma hızı genellikle kilo, cinsiyet ve yaş gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Herhangi biri alkol tükettiğinde, kişinin kan dolaşımına geçer ve daha sonra karaciğer ve beyin de dahil olmak üzere vücutta dolaşır.

Standart bir alkol porsiyonu saatte 17,7 ml hızla metabolize edilir, bu da dakikada yaklaşık 0,3 ml’ye eşittir. Bu, 0,3 ml alkol içeren bütün bir alkolsüz bira kutusunun yaklaşık 6 dakikada metabolize edileceği anlamına gelir.

YouTube video
1 bira kaç promil
Yorum yapın