Viskinin Faydaları Nelerdir?

Viskinin Faydaları Nelerdir?

Viskinin Faydaları,yaşantımızda harika olan her şey için her şeyin bir ölçüsü bulunmaktadır. Sevilerek içilen viski de ölçülü bir şekilde içilmelidir. Fakat viskinin çalışma saatinden sonra ya da özel bir etkinlikle arkadaşlarınız ile içecekten daha fazlası olduğunu bilmeniz gerekir. Alkol olarak düşündüğünüz riski sağlık açısından oldukça önemli yararları ve faydaları bulunmaktadır. Viskinin faydaları olduğu gibi çok içildiği takdirde viskinin zararlarıda vardır. Tabii en başta da söylediğimiz gibi ölçülü ve seviyeli bir şekilde içilmesi gerekir.

Viski Nedir?

Viski, kömürleşmiş beyaz meşe fıçı içerisinde yaklaşık 10 yıl boyunca kullanılmış olan çavdar viskisi bazı damarcıların en çok tercih ettiği bir şarap tır. Farklı fıçılardan ortalama 15 yıl boyunca yaşlandırılmış. Böylelikle yaşlandırılan arpa viskisinden farklı bir tadacaktır. Dünya genelinde çok fazla çeşitleri bulunmaktadır.Haydi birlikte viskinin yararları,faydalarına gözatalım.

Viskinin Faydaları ve Viski Beslenme Değerleri

Viskinin yaklaşık olarak ortalama 100 gramında 250 kalori bulunur. Bir kadeh yani 50 gram viski de 125 kalori vardır. Viskinin 100 gramında 0.11 gram karbonhidrat da bulunmaktadır. Viski alkol içeriği oldukça yüksek bir içki türüdür. 30 milimlik bir viski de 2 tatlı kaşığı yağ yerine tüketilebilmektedir. Bu sebeple gün içerisinde yağ kısıtlamanızı yapmanız gerekir. Viskinin faydaları aslında oldukça değerli. Viskinin yararlarını birlikte inceleyelim.

Viskinin Yararları Nelerdir?

Diğer alkol çeşitlerine göre en az kalori içermektedir. Şeker ve karbonhidrat içermez. Ella git asit içerdiği İçin Vücut iltihabını ve obezite riskini azaltabilir. Yapılan araştırmalara göre viski’nin vücut için başka sağlık yararlarına olduğu söylenmektedir. Viskinin faydaları hepsi ölçülü olarak tüketilmesi gerek. En azından günde bir bardak viski içme ile bazı hastalıkları atmış olursunuz.Viskinin yararları vardır ancak düzeyli ve kesinlikle limitinde içildiği taktirde viskinin yararlarından, faydalarından sözedebiliriz.

Ölçülü bir şekilde tüketilen viskinin faydaları;

  • Kalp hastalığı riskini düşürür. Bu da viskinin kalbe faydaları arasındadır.
  • Kanser hastalığında  ile savaşmaya yardımcı olur.
  • Kilo kaybını teşvik eder.
  • Stresi azaltır.
  • Demans hastalık riskini düşürür.
  • Diyabet hastaları için iyi gelir.
  • Vücuttaki kan pıhtılaşmasını azaltır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Viskinin Sağlığa Faydaları

Viskinin kalbe faydası var mı?

Viskinin faydaları olarak sıralayabileceğimiz bir diğer konuda viskinin kalp hastalığı riskini düşürdüğüdür.

Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Viskinin faydaları için yapılan birden fazla araştırmalara göre günde bir bardak viski içmek kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği riskini azaltmaya oldukça yardımcı olabilir. Harvard üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre tedbirli miktarlarda alkol kandaki iyi kolesterol miktarını yükseltmektedir. Böylelikle iyi kolesterolün yüksek olması kalp hastalıklarına karşı doğal bir koruma sağlar.

Kanser Hastalığı için Savaşır

Yapılan araştırmaların hepsinde viskinin kansere karşı savaşmaya yardımcı olabileceği gösterilmektedir. Viski vücudunuzdaki haydut kötü hücreleri emmeye yardımcı olan bir ellegit asit içermektedir. İçermiş olduğu bu asit sayesinde meyve ve şarapta da bulunur. Ancak biz de daha fazla bulunduğu için kötü hücrelerle savaşılmasına yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İçilen viskinin kilo aldırır mı sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Viski sadece lezzetli olmakla yükümlü değil, Bir miktar sodyum içerir ve yağ içermez. Böylelikle viskinin içerisinde şeker vücut tarafından da hızlı bir şekilde emilime geçer. Böylelikle kilo kaybına da teşvik sağlar.

Stresi Azaltır

Viskinin faydaları arasında en önemli etkenlerden bir tanesi de tamamen stresi azaltmasıdır. Günlük yaşantı arasında kendinizi ödüllendirmeyi ve molayı hak ediyorsunuz. Kendinizi sıkıntıdan stresli hissettiğiniz an bir bardak içmek size iyi gelecektir. Almış olduğunuz bir bardak viski tamamen sinirlerinizi yatışmasında yardımcı olur. Çok yoğun ve stresli kaygılı insanlar iseniz günlük tedbirli bir şekilde almanız size yardımcı olacaktır. Bunun yanında sinirlerimizin sakinleştirilmesinin spor yapmakla da sağlayabilirsiniz. Alkole güvenmeyin. Kötüye kullanılırsa çok farklı olaylara maruz bırakabilir.

Diyabet Hastaları için Yararlı

Eğer ki bir şeker hastaları riskiniz bulunuyorsa, Bu anlamda günlük içeceğiniz bir kadeh viski sizin şeker hastaları için faydaları bulunacaktır. Yapılmış olan araştırmalara göre makul miktarlarda içilen viski tamamen vücudun insülin ve glikoz seviyelerini düzeltir. Böylelikle geliştirebilir. Bunun sebebi, viski işlenmesi kolay basit şekerlerden üretilmiştir. Vücuttaki kan şekerler sevileme kontrol edebilir. Diyabet hastalığınızı geliştirme riskini de azaltır.

Demans Riskini Düzeltmedeki Olumlu Etkisi

Günümüzde birçok insanların bilakis yaşlı insanların karşılaştığı bir hastalıktır. Bilim insanları tarafından çok çalışılıyor olsa da bu hastalık için henüz bir tedavi bulunmamaktadır. Sebeple kendinizi bulamadan korumak isteyen bireyler demans hastalıkları için bazı önleyici etkilerden yararlanması gerekir.

3 yıllarında yapılmış olan bir araştırmada haftada en az bir ila 6 bardak viski tüketilmesi gerektiğini açıklamış. Viski tüketen yetişkinlerin ise Alzheimer ya da bunamaya maruz kalma olasılıklarını hafifletmiş. İçmeyen kişilerde ise ağır içicilere göre yarı yarıya daha az olduğunu göstermektedir. Yani kısacası haftada içilmekte olan birkaç kadeh viski demans riskini düzeltmektedir. Hafta içerisinde fazla kadeh içildiğinde ise demans hastalığını daha fazla etkilemektedir.

Kan Pıhtılaşmasını Engeller

Vücut içerisinde bir iç yaralanma olduğunuz zaman kanınız kanamayı durdurmak amacıyla doğal olarak pıhtılaşır. Birlikte bu pıhtı kan sistemimizdeki beyin gibi kalbimiz gibi akciğerlerimiz gibi bölümlere pıhtıyı yayar. Böylelikle çok daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla fazla olmamak kaydı ile viski içildiğinde kanı sulandırır. Bu sebeple arada viski içmek kan pıhtısı riskini azaltır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçilmekte olan viski sadece soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olmakla kalmamaktadır. Aynı zamanda soğuk algınlığını önleyerek yardımcı olur. İçerisinde Ellagit asiti bulunduğu için bağışıklık sisteminde güçlendirir. Yalnız aşırıya kaçıldığı zaman zararları bulunmaktadır. Bunu hiçbir zaman için göz ardı etmemelisiniz.

Viski Günde Ne Kadar İçilmelidir?

Viski kullanımının tıbbi olarak kabul edilen sınırı gün içerisinde erkekler için 2 kadınlar için birdir. Bilim bazında bir içki kaba bir tabir ile bir kutu ya da bir şişe biraya ya da bir bardak şaraba ve 45 milimlik sert bir içkiye eşittir.

Viski içermiş olduğu elleşik asit gibi antioksidanlar sayesinde kanser dahil birçok hastalıkları faydası olmuştur. Viskinin fazla tüketilmemesi üzerine bir takım geçerli bilgiler de yer almaktadır. Belirli miktarın üzerinde içilen viski vücuda hem akut hem de kronik dönemlerde zararlı etkiler sağlayabiliyor ve bağımlılık yaratabiliyor. Bundan dolayı günlük viski alımlarına tedbirli ve az miktarlarda almanız gerekiyor.Viskinin faydaları ve zararları diye ayırmaya gerekkalmadan aslında alkolün her türlüsünün vücuda zararıda unutulmamalıdır.

Viski içildiğinde Vücutta Neler Olur?

Viskinin temel bileşenleri olan etil alkol kimyasal madde olarak vücuda girer. Vücuda girmesi ile diğer kimyasallarda olduğu gibi vücutta emilimi yapılır ve kana karışır. Oradan da karaciğerlere gider. Viski vücuda girdiği andan itibaren alkolün %20’si midede emilir. Geriye kalan %80’i İnce bağırsaklar tarafından emilmektedir. Karaciğerler her an ve her saniye sayısız kimyasal reaksiyonlarını gerçekleştirir. Böylelikle bazı enzimler sebebiyle kimyasalları parçalayarak vücudu zararlı etkilerden korur.

Matematiksel ile bir saat içerisinde bir birim alkollü metabolizma ederek vücut içerisinde zararsız hale getirir. Böylelikle alkol belirli miktarların üzerine tüketildiği takdirde karaciğerlerdeki mesaiyi çok fazla artırır.  Tüketim de devam ederse buna enzim etme konusunda yetersiz kalır. Bu şekilde yetersiz kaldığı müddetçe alkol kanda belli miktarın üstünde olduğu için diğer organlara zararlı etkilerini gösterir. Yıllar kullanıldığında da aşırı tüketim sebebiyle karaciğer fonksiyonları bozar ve karaciğer hücrelerinin ölümüne neden olur.

YouTube video
viskinin faydaları
Yorum yapın