Viski Alkol Oranları

Viski alkol oranları zaman zaman yüksek oranlar görülür. Pek çok farklı alkol çeşidi bulunur ve viski alkol oranları sıralandığı zaman en yüksek değerlere sahip olan alkollerden biri viskidir. Alkollerin yapım aşamaları farklıdır, damıtma yöntemine göre daha güçlü içecekler elde edilebilir. Markalarına göre viski alkol oranları değişiklik gösterir.

Viski Nasıl Bir Alkoldür?

Viski buğday, arpa, Mısır ve Çavdar gibi çeşitli tahılların damıtılması ile yapılan ve metin fıçılarda dinlendirilerek olgunlaştırılan bir alkol çeşididir. Viski kelimesi İskoçya ve İrlanda dilinde yer alan yaşam suyu anlamına gelen kelimelerden ortaya çıkmıştır. Viski yapımı için çeşitli tahıllar kullanılabilir. Çavdar, mısır, arpa ve karabuğday gibi farklı takılar kullanılarak viski elde edilir. Alkoller arasında en güçlü olanlardan biridir. Sek, sulu, buzlu ya da farklı içecekler ile karıştırılarak viski tüketimi yapılır. Viski alkol oranları bekletildiği seneye ve olgunlaştırma süresine göre değişiklik gösterir

Viski alkol oranları yapım türüne göre farklılık gösterebilir. Yaygın şekilde görülen viski türleri; harman malt viski, karabuğday viskisi, malt viski, tahıl viskisi, tek malt viski, çavdar viskisi, çavdar maltı viskisi, mısır viskisi, harman viski, buğday viski, eskisi ve bond viskisidir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde viski üretimi yapılır. İrlanda, İskoç ve Amerikan viskisi olarak üç gruba ayrılır. Hint ve Japon viskisi de oldukça popüler türler arasında yer alır. Viski alkol oranları oldukça merak edilen konular arasındadır.Sırasıyla viski alkol oranları, jack daniels viski alkol oranları, jb viski alkol oranları, chivas regal viski alkol oranları, Ballantines viski alkol oranları ve johnnie walker viski alkol oranları da sıkça aranan konulardandır.

Jack Daniels Alkol Oranları

Jack Daniels, dünya genelinde oldukça ünlü viski üretim markalar arasında yer alır. Jack Daniels alkol oranları ve tadım notalarına sahip olan içecekler üretir. Kişisel zevklere uygun şekilde marka içinde bulunan viskiler tercih edilebilir. Viski alkol oranı Jack Daniels için şu şekilde sıralanabilir;

Jack Daniels Alkol OranlarıViski Alkol Oranları
Jack Daniels  Single Barrel Rye Viski Alkol Oranı %45
Jack Daniels No. 27 Gold Viski Alkol Oranı%40
Jack Daniels Tennessee Apple Viski Alkol Oranı %40
Jack Daniels Tennessee Honey Viski Alkol Oranı %35
Jack Daniels Sinatra Select Viski Alkol Oranı %45
Jack Daniels Tennessee Straight Rye Viski Alkol Oranı%45
Jack Daniels Old No. 7 Viski Alkol Oranı %40
Jack Daniels Gentleman Jack Viski Alkol Oranı%40
Jack Daniels Single Barrel Select Viski Alkol Oranı%45
Jack Daniels Alkol Oranı

Jack Daniels dünya genelinde viski denildiği zaman akla ilk gelen markalardan biridir. Ülkemizde yaygın olarak Jack Daniels Old No. 7 viski tercih edilir. Bu başlığımızda jack daniels alkol oranlarını inceleyeceğiz. Üretiminde kömür filtrasyonu kullanılır ve bu nedenle Tennessee viskisi olarak adlandırılır. Amerikan viskileri üreten marka, farklı aromalara sahip ürün skalasına sahiptir. Yumuşak içimliden daha sert tada sahip tercihler yapılabilir. Viski alkol oranı hesaplama yöntemi ile ince hesaplamalar yapılır ve en uygun şekilde üretime başlanır.

Ballantines Alkol Oranları

İskoç viskisi olan Ballentines dünyada en çok satan harman viski markalarından biridir. Çeşitli tadım notalarına sahip farklı çeşitleri bulunur. Marka ürettiği viskiler ile ödül almış ve dünya genelinde popüler hale gelmiştir. Ballantines Alkol Oranları %35 ile %43 arasındadır. 1827 yılında kurulan maka, günümüzde üretim yapmaya ve dünyanın en popüler harman viskilerini piyasaya sürmeye devam eder. Çeşitli baharat ve tatların keyifli şekilde tüketildiği ürünleri mevcuttur. Bourbon Cask Finish, 17, Finest ve 12 markanın öne çıkan ürünleridir. Ballentine Finest viski, en çok tercih edilen ve bilinen viskisidir. İçerisinde yaklaşık 50 kadar viski barındıran bir üründür.

J&B Alkol Oranı

J&B viski alkol oranı nedir sık şekilde sorulan sorulardan biridir. Markanın tek ürünü bulunur ve oldukça ünlüdür. Tahıl ve alkol karakterinin oldukça baskın olduğu düz bir harmandır. J&B Rare, 42 farklı malt ve tahıl içerir. J&B viski %40 alkol oranına sahiptir. Viskiyi sek tüketmek yerine daha çok buzlu içim ya da kokteyl şeklinde tüketimi tercih edilir. Hafif meyvemsi ve fındık kokusuna aynı zamanda meşe de eşlik eder. Sıcak ve tatlı viski tercih eden herkesin favorisi haline gelmiştir.

Chivas Regal Alkol Oranları

İskoç viskileri arasında yer alan Chivas Regal, popüler olan bir diğer viski markasıdır. Harman viski üreten markanın ürünleri şu şekildedir; Chivas Regal 18 Gold Signature Viski, Chivas Regal Mizunara viski, Chivas Regal Extra viski, Chivas Regal 12 viski, Chivas Regal 15 XV viski, Ultis, Chivas Regal House of Brothers Blend viski, Chivas Regal 25 viski ve Chivas Regal Extra 13 viski olarak sıralanır. Geniş ürün seçeneğine sahip olan markanın ürünleri farklı alkol oranlarına ve aromalara sahiptir. Viski alkol oranı seçenekleri arasında zevke uygun seçimler yapılabilir. İskoçya’nın Aberdeen şehrinde Chivas kardeşler tarafından kurulan marka, harman viskinin öncülerinden biridir. Chivas Regal 12 viski en popüler viskilerinden biridir. Vanilya, bal ve karamel tatlarına sahiptir. Damakta yumuşak ve tatlı bir tat bırakır.

Johnnie Walker Alkol Oranları

Dünya genelinde ünlü olan İskoç viskilerinden biri olan Johnnie Walker, çeşitli ürün seçeneğine sahiptir. Viskilerinin sahip oldukları tatların yanı sıra, şişelerinde 24 derece eğimli şekilde konumlandırılmış etiketleri de oldukça dikkat çeker. Red Label ve Black Label en popüler olan ekspresyonları arasında yer alır. Viski votka alkol oranları oldukça yüksek olduğu için tüketiciler tarafından merak edilir. Red Label ve Black Label %40 alkol oranına sahip olan viskiler zengin aromalara sahiptir.

Bell’s Alkol Oranı

Markanı standart ekspresyonu olan Bell’s Original, içinde yaklaşık 40 farklı malt ve tahıl bulundurur. Viski, 1970’li yıllarda İskoçya’nın en çok satan alkollerinden biri iken günümüzde İngiltere’de yoğun talep aldığı görülür. Bell’s viski alkol oranı %40 dır. Bells viski uygun fiyatlı viskiler arasında yer alır. Viski çeşit ve alkol oranları sayesinde tüketim öncesi uygun olan tat yakalanabilir.

YouTube video
viski alkol oranları
Yorum yapın