The Glenlivet Viski Fiyatları 2024

Glenlivet Viski Fiyatları Ne Kadar?

Glenlivet viski fiyatları farklı şişelere göre değişir. Eğer aşağıda bulunan tabloyu incelerseniz Glenlivet viski fiyatları 2024 hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu nedenle fiyatlarının ne kadar olduğu genel olarak merak edilir.

Glenlivet ViskiFiyatı
The Glenlivet Founder’s Reserve 70 cl Viski830,00 TL
70 cl The Glenlivet 12 Viski1,200,00 TL
70 cl The Glenlivet 15 Viski1,700,00 TL
70 CL The Glenlivet 18 Viski2,500,00 TL
Glenlivet viski fiyatları

Eğer Glenlivet viski fiyatları üzerine bilgi almayı istiyorsanız bunları inceleyerek bilgi almanız mümkündür.

The Glenlivet viski bir İskoç viskisi olup sahibi Pernod Ricard’dır. 1824 yılında George Smith ve Hohn Gordon Smith tarafından kurulmuştur. Bu bakımdan oldukça eski geçmişi vardır.

The Glenlivet Distillery, İskoçya’nın Moray kentinde, Ballindalloch yakınlarında bulunmaktadır. Markanın 12’den 50’ye kadar farklı yıllık viskileri yer almaktadır. Viski fiyatları seneden seneye değiştiği, her markanın ücretleri değiştiği için hangi şişenin ne kadar olduğu birçok kişi tarafından düşünülmektedir.

Glenlivet viski fiyatları ne kadar sorusuda bu kapsamda birçok kişi tarafından sorulabilir. Eğer bu konuda bilgi almak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıya göz atabilirsiniz.

Glenlivet Viski Alkol Oranları Ne Kadar?

Viskilerde alkol oranları her markaya ve şişeye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bir viskiyi yeni duyan kişiler, alkol oranlarının yüzde kaç olduğunu merak edebilir. Glenlivet viski alkol oranlarını merak ediyorsanız, yüzde 40 şeklindedir.

Glenlivet Viski Türleri

Her viski markası farklı şişeler sunmaktadır. Bu nedenle imalatlar farklılık gösterir. Glenlivet viski çeşitleri genel olarak şöyledir:

 1. The Glenlivet Founder’s Reserve
 2. The Glenlivet 12 Year Old
 3. The Glenlivet 14 Year Old
 4. The Glenlivet 15 Year Old French Oak Reserve
 5. The Glenlivet Nàdurra 16 Year Old
 6. The Glenlivet 18 Year Old
 7. The Glenlivet Archive 21 Year Old
 8. The Glenlivet XXV 25 Year Old
 9. The Glenlivet Cellar Collection 1972 Cask Strength
 10. The Glenlivet Cellar Collection 1959 Cask Strength
 11. The Glenlivet Cellar Collection 1964 Cask Strength
 12. The Glenlivet Cellar Collection 1967
 13. The Glenlivet Cellar Collection French Oak Finish 1983
 14. The Glenlivet Cellar Collection American Oak Finish 30 Year Old
 15. The Glenlivet 12 Year Old First Fill
 16. The Glenlivet 15 Year Old
 17. Glenlivet 70 Yer Old 1940/2010
 18. Glenlivet Alpha
 19. Glenlivet Cipher

Glenlivet viski fiyatları tütüne göre her birinde farklılık gösterebilir.

Karmaşık Viski Üretim Sürecinin Temelleri

Viski imalatı standart gibi görülse de üretimin detayları kendi içinde farklılık gösterir. Ancak viski imalatı temel mantık olarak şu gibi adımları içerir:

 1. Maltlama
 2. Lapalama
 3. Fermantasyon
 4. Damıtma
 5. Olgunlaştırma

Bu nedenle üretimin ayrıntıları ülkelere, şehirlere ve firmalara göre farklılık arz eder.

Maltlama

Viski üretimi ilk olarak maltlama aşaması ile başlar. Bunun için 2-3 gün boyunca arpalar suya yatırılır, suyu emerek yumuşaması sağlanır.  Bunun tamamlanmasıyla odaya yayılarak çimlenmesi sağlanır. Yaklaşık 1 hafta boyunca devam eden bu süreçte nişasta şekere dönüşür. Tahta kürekler kullanılarak savrulur.

Lapalama

İlk aşamasının tamamlanması ardından maltlanmış lapa, öğütülmesi ardından değirmenlere yollanır. Ardından sıcak suyla karıştırılarak lapa elde edilir. Burada lapalama tankı devreye girer. Böylece arpa suyu adı verilen sıvı elde edilir.

Fermantasyon

Fermantasyon ya da mayalama sürecinde arpa suyuna maya atılır. Bu sayede şeker ve maya reaksiyona girerek alkol meydana gelmektedir. Süreç 2 ile 7 gün arasında sürmekte, yüzde 7-10 arasında alkole sahip sıvı elde edilir.

Damıtma

Fermantasyonun tamamlanması ardından bakır imbiklere alkol-su karışımı alınarak, damıtma metodu uygulanır. Alkolün kaynama noktası sudan düşük olduğu için alttan kaynatılır. Böylece alkol imbikte yükselmekte, boynuna geldiğinde soğuyarak sıvı haline gelmektedir.

İlk damıtma böylece tamamlanmakta olup süreçte yüzde 20-25 arasında alkol elde edilir. Sonrasında ise ikinci damıtma uygulanır. Böylece yüzde 60-70 oranında değişen alkollü sıvıya ulaşılır. 

Olgunlaştırma

Viski imalatı son aşamasını olgunlaştırma meydana getirir. Sıvı meşe fıçılara alınmakta, böylece olgunlaşma süreci başlanmaktadır. Bu tamamlandığında su katılarak alkol oranı düşürülmekte ve şişelenmektedir.

Yorum yapın