Talisker Viski ve Talisker Viski Fiyatları

Talisker viski,iskoç viskileri arasında yer alır. Markanın damıtımevi, Skye adı verilen İskoç adasında bulunur. Talisker markası, viski çeşitliliğini oldukça geniş tutar. Dünya genelinde popüler olan viski markaları arasında yer alır. Özel üretim viskileri bulunan marka, İskoçya’dan dünyaya yayılan bir üne sahiptir.

Talisker Viskileri

Talisker markası kapsamında bulunan viskiler oldukça çeşitlidir. Talisker viskileri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • 8 Special Release 2021,
 • 43 Xpedition Oak,
 • 2019 Diageo Special release,
 • 25 Cask Strength,
 • Skye,
 • 57 Nort,
 • Dark Storm,
 • Port Ruighe,
 • 18,
 • 10.

İskoç viskilerini 3’e ayırmak mümkündür, tahıl viskiler, malt viskiler ve tahıl viskileri ile malt viskilerinin harmanlanması sonucu oluşan harman viskilerdir. Talisker viski, malt viski üretimi yapan bir markadır. İskoçya’nın farklı yörelerinde bulunan damıtımevlerinin yüzden fazlasında %100 arpa maltından üretim yapılır ve tadı üretim sırasında kullanılan yöntemlere göre şekillenir. Viskilerin olgunlaştırma dönemlerinde kullanılan fıçılarda değişiklik yapılabilir. Mal viski için daha önceden kullanılmış olan meşe fıçılar tekrar kullanılır. Malt viski, fıçıda en az 8 sene bekletilmelidir. Yapımında kullanılan yöntemden dolayı harman viskilere kıyasla daha yüksek fiyatlara sahiptir. 

Talisker Viski Fiyatları

Talisker viski, birçok tüketici tarafından merak edilir. Burun ve damakta bıraktığı hissiyat nedeni ile oldukça merak konusu haline gelir. Farklı aromalara sahip olan viskiler, İskoçya’da üretilir. Uzun üretim aşamalarından geçen viskiler farklı fiyatlara sahiptir. Üretim sırasında şişeleme yapılırken farklı şişe boyutları kullanılır. Oldukça tutulan bir viski olmakla birlikte talisker viski fiyatı ve talisker viski fiyatları 2023 yılına girmemizle birlikte oldukça merak konusu olmuştur.Talisker viski 35’lik fiyatı, Talisker viski 70’lik fiyatı ve Talisker viski 100’lük fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak için öncelikle hangi viskinin tercih edileceğine karar verilmelidir. Viskilere fiyatlandırma yapılırken farklı faktörler söz konusudur. Üretimde kullanılan malzeme, üretim yöntemi ve olgunlaştırma süresi oldukça etkileyici faktörlerdir. Talisker viski fiyatları 2023 güncel fiyatları aşağıdadır;

 • 70’lik Talisker 10 yıllık viski fiyatı: 1.070,00 TL
 • 70’lik Talisker Storm viski fiyatı: 1.070,00 TL
 • 70’lik Talisker Skye viski fiyatı: 1.070,00 TL (yeni)

Talisker viski fiyat 2022 listesi incelendiği zaman yeni yıla kıyasla daha uygun fiyatlar görülür. Ancak Talisker viski fiyat 2023 yılında yine zamlardan nasibini almıştır. Talisker 10 yıllık, talisker storm ve talisker skye çeşitleri bulunur.İskoçya adasında üretilen ve dünyaya satılan bir viski olması nedeni ile döviz kuru Talisker marka viskilerin fiyatlarını etkiler. İskoç viskileri arasında yüksek fiyata sahip olan markalardan biridir. Farklı tat ve kokulara sahip olan viskiler arasında seçim yapmadan önce damak zevkine uygun olan bulunmalıdır. Sahip olduğu aromalar nedeni ile herkes tarafından sevilmeyebilir.

İskoç Adasından Talisker Viski

Talisker viski yorumları incelendiği zaman tüketicilerin farklı aromalarda viski deneyimledikleri net şekilde görülür. İskoç viskileri oldukça ünlüdür ve ülke genelinde birçok damıtımevi bulunur. Skye adasında yer alan damıtımevi Talisker markası için üretim yapar. Yoğun meşe tadına sahip olan viskileri ile öne çıkan özel markalardan biridir. Talisker markasına ait olan viskiler farklı şekillerde tüketilebilir, ancak sahip olduğu aromalardan dolayı sek ya da buzlu şekilde tüketimi tavsiye edilir. Kendine has olan aromaların bozulmadan tüketilmesi, viski konusunda farklı bir deneyim yaşanmasını sağlar.

Talisker viski nerenin sorusu sık şekilde araştırılır. Üretim yeri, üretim aşamaları, sahip olduğu aromalar ve fiyatları nedeni ile viski tüketicileri tarafından merak edilmesine yol açar. Skye adasında bulunan Carbost köyünde üretimi yapılır. İskoçya’da yer alan adada bulunan damıtmaevi oldukça ilginç lezzetlerin ortaya çıkmasında rol oynar. İlk üretime başlandığı zamanlarda insanlar tarafından ateş suyu, yaşam suyu ve tanrıların gazabı şeklinde adlandırdıkları bir içecek haline gelmiştir. Sahip olduğu aromaların damakta bıraktığı hissiyat nedeni ile verilen tanımlamalar oldukça doğrudur. Tanımlamak için kullanılan kelimeler sert mizaca sahip olsa da tüketim sırasında oldukça keyifli anlar yaşanmasını sağlar.

Talisker Viski Aromaları

Talisker viski çeşitleri oldukça geniş seçenekler şeklinde sunulur. Özel şekilde üretilen viskiler, tüketicilerin beklentilerini karşılamaya yönelik şekilde ortaya çıkartılır. Tadım notaları olarak baharatlı ve tuz öne çıksa da kavrulmuş un ve ağaçtan oluşan bir yapıya da sahiptir. Destilasyon süreci ve üretimde kullanılan ürünler viskinin sahip olduğu tadı belirler. Viskinin kalitesi ve sahip olduğu tat depolama koşullarının yanı sıra, yerel çevre faktörlerinden de etkilenebilir.

Viski tercihi yapılırken kişisel zevklere göre seçim yapılsa da Talisker bünyesinde bulunan viskiler kaliteli viskiler olarak kabul edilir. Viski severler, Talisker viski aroması hakkında sıcak ve kıvrımlı tanımlamasını yapar. Talisker viskiler genel olarak turba etkili bir karaktere sahiptir. Farklı aromalara ssahip olan viskiler yüksek alkol oranına sahiptir. Fazla tüketime gerek kalmadan alkolün etkisi kolay şekilde görülür. Boğazda yanma hissi bırakan viskilerden hoşlanan kişiler, Talisker viskileri tercih edebilir.

Taliser Viski Alkol Oranları Nelerdir?

Talisker markası birçok farklı viski üretimi yapar. Her viski kendine has özellikleri ile farklı tatlar ve kokular sunar. Talisker viski alkol oranı konusunda şu şekilde bir sıralama yapılabilir; Skye %45,8, 25 Cask Strength %58,1, Talisker 15 %57,3, 43 Xpedition Oak %49,7, 8 Special Release 2021 %59,7, 57 North %57, Dark Storm %45,8, Port Ruighe %45,8, Talisker 18 %45,8 ve Talisker 10 %45,8 olarak belirtilebilir. Kaliteli bir viski tadımı için Talisker markası rahatlıkla tercih edilebilir.

Talisker Viski Tadım Notları

YouTube video
Talisker Viski
Yorum yapın