Gentelman Jack Viski

Gentelman Jack viski Jack Daniels markasına özgü olan viski türlerinden biridir. Kömür filtrasyonu adı verilen işlemlerden iki defa geçirilir. Ekstra pürüzsüz bir içime sahiptir. Dengeli tadı ile eşsiz viski deneyimi sunar. Karamel ve vanilya notaları ile öne çıkan viski meşe aromasına sahiptir.

Jack Daniels Gentelman Viski Üretimi

Bakır imbiklerde damıtılan %70 alkole sahip olan içki, olgunlaştırma işlemine geçmeden önce Jack Daniles ile ıslatılır. Islatıldıktan sonra yakma işlemi yapılır ve kömür haline getirilen akçaağaç odunlarının bulunduğu 3 metre uzunluğundaki tanklarda üretime başlanır. Filtrasyon işlemi damla damla yapılır. Jack Daniels markasının popüler kömürsü karakteri, bu işlemler sırasında ortaya çıkar. Kömür filtrasyonu sayesinde oldukça yumuşak içimli bir viski elde edilir.Gentelman Jack viski üretimi gerçekten zor ve meşaketli bir üretim sürecidir.

Kömür filtrasyonu olarak bilinen işlem aynı zamanda; Charcoal Mellowing ya da Lincoln Country Process şeklinde adlandırılır. Özenli üretim aşamasından sonra içime hazır hale getirilir. Gentelman jack viski ekspresyonu olgunlaştırılmadan önce ve olgunlaştırıldıktan sonra iki defa bu işlemlere tabi tutulur. Viskiler arasından özel seçimler yapmak isteyen kişiler, Jack Daniels markasının Gentelman ekspresyonuna şans verebilir.

Gentelman Jack Daniels Viski Nasıl Bir Viskidir?

Jack Daniels markasına ait olan Gentelman viski, Tennessee viskisi olarak adlandırılır. Sahip olduğu özellikler sayesinde Tennessee viskisi olarak bilinir. Viskiler Bourbon ve Tennessee viskisi olarak ikiye ayrılır. Bourbon ve Tennessee viskileri birbirine sıklıkla karıştırılır. Bunun nedeni Bourbon viskileri için sayılan özellikleri Tennessee viskilerinde de görmektir. Viskinin Bourbon viskisi olması için bulunan şartlar şunlardır;

  • Viskinin Amerika’da üretilmiş olması gerekir,
  • Üretim sırasında işlenen tahılların %51’i mısır olmalıdır,
  • Olgunlaştırma döneminde kullanılan fıçıların daha önceden kullanılamamış ve iç kısımlarının yakılmış olması gerekir,
  • Alkol derecesinin en az %40 olması gerekir.

Tennessee viskileri için Bourbon viskisi demek yanlış sayılmaz. İki viski türü arasında en temel fark; kömür filtrasyonu bulunmasıdır. Viski Gentelman Jack kömür filtrasyonuna tabi tutulduğu için Tennessee viskisi olarak adlandırılır. Viskilerin tüketimi konusunda birçok farklı seçenek bulunur. Tennesse ve Bourbon viskilerinde buz oldukça sık şekilde tercih edilir.

Jack Daniels Gentelman Viski Tadımı

Jack Daniels Gentelman %40 alkol oranına sahiptir. Viskinin burun, damak ve bitişte bıraktığı notalar oldukça etkileyicidir. Karamel ve vanilya kokusu ön planda ola bir viskidir. Tatlı ve şekerli bir hissiyata sahip olunmasını sağlar. Portakal, meşe, esmer şeker ve biraz baharat kokusunu bardaktan almak mümkündür. Jack Daniels’ın viski tüketicilerine alıştırdığı kömürümsü nota Gentelman tüketiminde yoğun şekilde hissedilir.

Kokusu ile tüketime başlamadan etkileyen viski, damakta da aynı etkiye devam eder. Burunda hissedilen tatlı ve meyvemsi tat devam eder. Oldukça yumuşak içime sahip olması yapım aşamalarından kaynaklanır, sonuçta pürüzsüz bir viski elde edilir. Tadım konusunda karamel, bal ve vanilya baskın şekilde hissedilir. Esmer şeker, akçaağaç şurubu ve tarçın viski ile sunulan lezzetler arasında yer alır. Gentelman viski yorum yapan tüketiciler bitişte tarçın, akçaağaç şurubu ve balı orta uzunlukta aldıklarından bahseder.

Gentelman ve Old No.7

Jack Daniels markasının piyasada pek çok farklı viskisi bulunur. Ürünleri ile dünya genelinde popülariteye sahip olan bir Amerikan markasıdır. Markanın sahip olduğu ürün yelpazesinde bulunan Old No.7, Gentelman ile aynı işlemlere tabi tutulur. Kömür filtrasyonu ile üretilen Old No.7 Tennessee viskisidir. Gentelman viski nasıl bir tada sahip, Old No.7 ile kıyaslaması konusu da merak edilir. Gentelman daha tatlı bir tada sahiptir, Bourbon esintileri taşır. İki viski arasında bulunan en büyük fark ise; Gentelman daha az bir kömürümsü aromaya sahiptir. Kömürümsü ama daha tatlı bir viski tercih etmek isteyen kişiler Gentelman viskiyi seçebilir.

Jack Daniels Gentelman Tüketimi

Jack Daniels markasına ait olan ekspresyonlar arasında en çok tercih edilen ikinci ekspresyondur. Kömür filtrasyonu yapılması nedeni ile oldukça yumuşak, pürüzsüz bir içim sunar. Sahip olduğu karakteristik özellikleri sayesinde Gentelman ismini almıştır. Kibar bir lezzet sunması ile öne çıkan viski türlerinden biridir. Tüketimi konusunda sek olarak içime uygundur. Kişisel damak zevklerine göre farklı şekillerde tüketilebilir. Birkaç damla su ile bir araya getirilerek tüketimi oldukça tercih edilir.

Gentelman Jack viski nasıl içilir sorusuna cevap farklı şekillerde verilebilir. Koyu, kızıl altın rengine sahip bir viskidir. Yumuşak içime sahip olsa da kömür filtrasyonu işlemi yanıksı bir tat verir. Bourbon viskileri tercih eden kişiler, çok hoşlanmayabilir. Old No.7 viskiye kıyasla daha yumuşak bir tada sahip olduğu için öncelikle Gentelman viskiye şans verilebilir. Yanıksı tadını hafifletmek için su, buz ve farklı ürünler ile kokteyl haline getirilebilir.

Jack Daniels Gentelman viski ile kokteyl yapılırken ilk tercih her zaman için limon olmuştur. Limon, viskinin ihtişamlı karakterine en iyi şekilde eşlik eder. Rafine tada sahip olan viskiyi, limon ile yumuşak şekilde tüketmek mümkündür. Ekşili tatlardan hoşlanan kişiler, Gentelman viski limonlu kokteyllerine şans verebilir. Gentelman Jack viski kaç yıllık sorusuna cevap vermek mümkün değildir. Viski şişeleri üzerinde üretimine dair bilgiler yer almamaktadır.

YouTube video
gentelman jack viski
Yorum yapın