Sıcak Şarap Tarifi? Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Sıcak şarap tarifi kış aylarının en çok merak edilen konusudur. Sıcak şarap tarifi konusunu hep birlikte inceleyelim. Sıcak şarabın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bazıları için sıcak şarap tanıdık bir tattır; bazıları için baharatları kırmızı şarapla ısıtmak hiç duyulmamış bir tattır. Ama tam olarak sıcak şarap nedir? Sıcak şarap nasıl yapılır? Peki sıcak şarabın tadı nasıldır? Sıcak şarap tarifi değişiklik gösterir mi?

Genellikle sıcak kırmızı şarap yenibahar, karanfil, Hindistan cevizi, tarçın gibi baharatlar ile birlikte yapılır. Baharat tadını üst seviyeye çıkarmak adına, portakal, limon ve kuru üzüm de ilave edilir. Sıcak şaraplar genellikle alkollü şaraplardan yapılmaktadır. Buna rağmen alkolsüz şaraplarla da yapılmaktadır. Makalemizin devamında sıcak şarapla ilgili birçok detaya hakim olabilirsiniz

Sicak sarap tarifi

Sıcak Şarap Nedir?

Bazen Baharatlı Şarap olarak anılan Sıcak Şarap, çeşitli meyveler ve baharatlarla aşılanmış, ardından sıcak olarak servis edilen alkollü veya alkolsüz içkidir. 

Sıcak Şarap Tarifi Ve Bilmeniz Gerekenler

Sıcak Şarabın Kökeni

Baharatlı sıcak şarap tarifi Avrupa’da çok popülerdir ve yüzyıllardır kış aylarında servis edilmektedir. Menşe ülkeye bağlı olarak, sıcak veya baharatlı şarap, Vin Brule (İtalya), Vin Chaud (Fransa), Krasomelo (Yunanistan), Glogg (İsveç), Glühwein (Almanya) gibi bir dizi farklı isim alabilir.

Sıcak Şarabın Tadı Nasıldır?

Pek çok şarap, baharatlı şaraba benzer tatlar içerir, bu nedenle, daha önce içmediyseniz tadı hayal etmek zor değildir. Baharatlı şarap, meyvemsi, ekşi, tatlı tadlara sahip olabilir. Ancak bu kokteylin tadı, eklenen bileşenler nedeniyle daha yoğundur. Baharatlı şarap, kokteyli tatlandırmak için kullanılan ilave şeker ve meyve nedeniyle, kırmızı şaraptan hemen hemen her zaman daha tatlı ve daha meyvelidir.

Sıcak şarap tarifi uygulamak için hangi malzemeler gereklidir?

İnternette çok çeşitli sıcak şarap tarifi var, ancak temel bileşim aynı.

  • Şarap: Geleneksel olarak kırmızı şarap kullanılır, ancak Beyaz şarap ile de yapılabilmektedir
  • Tatlandırıcı: Bu, toz şeker veya pudra şekeri, şeker şurubu veya bal gibi doğal bir tatlandırıcı olabilir.
  • Bütün öğütme baharatları: Temel bilgiler tarçın, anason, karanfil, zencefil ve kakule kabuklarıdır. Damak tadınıza göre vanilya da ekleyebilirsiniz.
  • Meyve: Tariflerde tipik olarak portakal, limon ve misket limonu gibi turunçgiller kullanılır. Ancak bazen elma ve armut gibi mevsim meyveleri de baharatlı şarap yapımında kullanılır.
  • Likörler: Bazen baharatlı şarap çeşitlerine brendi, portakal likörü veya burbon gibi başka likörler eklenir.

Sıcak şarap yapmak için en iyi şarap hangisidir?

Bu sorunun cevabı, size ve lezzet tercihlerinize göre değişecektir. Bazı popüler kırmızı şarap çeşitleri Merlot, Zinfandel, Sangiovese ve Grenache’dir. Sıcak şarap tarifi için genellikle “reçel” olarak nitelendirilen koyu, meyvemsi ve dolgun olarak tanımlanan şaraplar tercih edilir.

Ev yapımı baharatlı şarap, ortalamanın altında bir şişe şarabı lezzetli bir içeceğe dönüştürmenin harika bir yoludur. Bazı ülkelerde, sadece sıcak şarap yapımı için özel olarak üretilen şarap çeşitleri bulunur. İtalya’da olduğu gibi, Emilia-Romagna bölgesinde Sangiovese şarabı ile Vin Brule’nin Biso adlı bir versiyonu sıcak şarap için üretilir.

Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Evde kolayca sıcak şarap yapabilirsiniz. Kullandığınız baharatlarla yaratıcı olmaktan çekinmeyin. Karışımı kısık ateşte yavaşça ısıttığınızdan emin olun. Tek yapmamanız gereken kaynama noktasına getirmeyin. Bunu yaparsanız şarap içerisindeki alkol acı bir tat alacaktır.

Sıcak Şarap Tarifi

Basit sıcak şarap tarifi, bir şişe kırmızı şarap, birkaç yemek kaşığı şeker (kesin miktar genellikle tadına göredir) artı taze narenciye kabuğu ve baharatlar (tipik olarak tarçın, anason ve karanfil) gerektirir. Yapmanız gereken tek şey, her şeyi büyük bir tavada birleştirmek ve baharatları demlemek için kısık ateşte ısıtmak.

Sadece şarabı kaynatmamaya veya uzun süre ocakta bırakmamaya dikkat edin, aksi takdirde tüm alkol yanar. Biraz daha karmaşık bir versiyon yapmak istiyorsanız, sıcak şarap tarifi için cin, brendi veya portakal likörü de ekleyebilirsiniz.

Kakule, zencefil ve hindistancevizi ile de yaratıcı olabilirsiniz. Belki badem ve kuru üzüm de ekleyebilirsiniz. Ya da sıcak baharatların yoğunluğunu elmanın tatlılığıyla birleştirebilirsiniz. 

Sıcak Şarapla ne Yenilir?

Peynir: Sıcak baharatlı şarap, Blue cheese, eski Cheddar, Roquefort, Wensleydale, Comté peyniri ve Camembert gibi kremsi, yoğun tada sahip, tuzlu peynirlerle iyi eşleşir.

Fındık: Kavrulmuş fındık, baharatlı şarapla inanılmaz iyi gider.

Tatlı: Tatlıyla birlikte sıcak şarap kokteylleri servis edilmektedir! Bir dilim çikolatalı kek veya hatta sıcak şaraptan ilham alan bir elmalı tart ile eşleştirmeyi deneyin!

YouTube video
Evde sıcak şarap nasıl yapılır?
Yorum yapın