Red Label Viski

Red Label viski Johnnie Walker markasına ait olan viskilerden biridir. Günlük içime uygun ola harman viski, İskoçya merkezlidir. Dünya genelinde en çok satan viskilerde biridir. Red Label viski sek şekilde tüketiminin yanında ferah kokteyller için tercih edilebilecek bir alkoldür. Cesur lezzetler sunan Red Label viski, özel olarak seçilmiş viskileri bir arada sunar.

Red Label Lezzet Yolculuğu

Red Label viski, tüketicilerin uzun soluklu bir yolculuğa çıkmasını sağlar. Uygun bardakta tüketilmesi durumunda; koku, tat ve bitiş şeklinde farklı duraklara uğranmasını sağlar. Taze narenciye meyvelerinin kokusunu hissederek giriş yapılır. İlk yudumda tarçın ve karabiber baharatları öne çıkar. Uzun ve kalıcı dumanlı bir bitişe sahiptir. George ve Alexander Walker kardeşlerin 1909 yılında piyasaya sürdüğü Red Label Viski, 4 yıllık bir olgunlaşma süresine sahiptir.

Red Label viski tadı ile viski sever kişilerin favorileri arasında yer alır. 1900’lü yılların başında Red Label farklı bir isim ile piyasaya sürülmüştür. Special Old Highland Red Label olarak bilinen viski, 1909 yılında Red Label viski olarak satılmaya başlanmıştır. İlk olarak piyasaya çıkan Red Label, markanın yenilenme çalışmaları sırasında değişikliklere uğramıştır. Sadece isim olarak değil aynı zamanda biçim olarak da değişiklikler yapılmıştır. Uzun yıllardır satışı yapılan viski, dünyada oldukça ünlüdür.

Red Label Viski Özellikleri

Johnnie Walker markasında pek çok farklı viski bulunur. Farklı ekspresyonlar tüketiciler tarafından sevilerek tüketilse de Red Label oldukça önde gelir. Red Label viski, 35 farklı malt ve tahılın harmanlanması sonucunda ortaya çıkar. Red Label merkezinde Cardhu bulunur, özellikle kayısı ve armutun meyvemsiliği oldukça etkileyicidir. Meyvemsi, köşeli ve az da olsa isli bir İskoçya viskisidir. İskoç viskileri üreten Johnnie Walker, içeceklerine özelliklerini üretim sırasında verir. Red Label viski Bells Viski Fiyatları 2023yorumlar tüketiciler tarafından yapılır, yorumlar incelendiği zaman tüketicilerin ilgisini çektiği görülür.

Red Label Viski Hazırlama Süreci

Dünyanın bir numaralı viskilerini üreten marka, Red Label üretiminde oldukça hassas çalışmalar gösterir. İskoç viskisi üretimi yapan Johnnie Walker, küçük bir ev endüstrisinden bugüne gelmiştir. Hassas süreçlerde rafine edilen ve uzun yıllardır devam eden bir zanaattır. Viskinin karakteristik özelliklerini belirleyen yolculuk, hazırlanma sürecine bağlıdır. Üretimde kullanılan maya, tahıl, fıçı, ibik şekli ve olgunlaşma süresi gibi çeşitli faktörler viskinin sunduğu lezzeti ortaya çıkartır.

Alkol üretiminde en çok kullanılan malzeme tahıllardır. Viski üretiminde kullanılan tahılların kalitesi oldukça önemli bir konudur. Red Label üretim aşamaları şu şekildedir;

  • Maltlama,
  • Kurutma,
  • Fermantasyon,
  • Damıtma,
  • Olgunlaşma.

Red Label viskinin olgunlaşma aşaması oldukça uzun tutulur. Viskinin en az 3 yıl kadar meşe fıçılarda bekletilmesi gerekir. Kullanılan fıçıların özellikleri, viskinin aroma ve rengini etkiler. Sahip olduğu lezzeti kazanmasına sebep olan işlem olgunlaşmadır. İşlemlerin hepsi tamamlandıktan sonra şişeleme aşamasına geçiş yapılır. Red Label viski 70’lik, 35’lik, 50’lik, 100’lük, 150’lik ve 300’lük şekilde şişeleme yapılır. Cam şişe kullanılır ve tüketiciye ulaşana kadar herhangi bir bozulma olmaması sağlanır. Red Label viski 50’lik tüketicilerin en çok tercih ettiği şişelerden biridir.

Red Label Tadım Notaları

Red Label %40 alkol oranına sahip bir viskidir. İskoç harmanı olan viski tüketim sırasında farklı tadım notalarına sahiptir. Johnnie Walker Red Label, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde oldukça sık şekilde tercih edilir. En sevilen İskoç viskilerinden biri olan Red Label viski notaları şu şekilde tanımlanabilir;

  1. Burun; Red Label oldukça meyvemsi bir kokuya sahiptir. Armut, elma ve tarçın kokuları baskın şekilde görülürken arkadan is hoş şekilde eşlik eder. Alkol kokusu, bardakta oldukça keskin şekilde hissedilir. Bardakta bekletilen viskinin meyvemsi notaları daha fazla ortaya çıkar,
  2. Damak; Kokusu ile tatlı ve meyvemsi bir an yaşatan viski, damakta da aynı hissiyata sahiptir. Tarçın, meşe, karamel, elma ve bal alınan tatlar arasındadır. Tadım sırasında alkolün keskinliği belirgin şekilde devam eder,
  3. Bitiş; is ve tarçın orta uzunlukta devam eder.

Genel bir Red Label viski yorum yapılması gerekir ise; Johnnie Walker markasının oldukça meyvemsi, biraz isli ve köşeli bir harman viskisidir. Daha dengeli, kompleks harman ve maltlara kıyasla geride kalsa da sahip olduğu fiyat ile öne çıkar. Red Label aynı zamanda oldukça kolay ulaşılabilen bir viskidir.

Red Label Alkol Oranı

Johnnie Walker, farklı alkol oranı ve notalara sahip olan viski üretimi yapar. Global olarak klasik haline gelen Red Label viski alkol oranı %40’tır. Keyifli şekilde tüketilebilecek viskilerden biridir. Red Label ile oldukça lezzetli ve ferahlatıcı kokteyller yapmak mümkündür. Şeftali, limon ve zencefil gibi taze malzemeler ile eşsiz lezzetleri ortaya çıkartmak oldukça kolaydır. Damak tadına hitap eden lezzetler ve viski kokteyllerde sıkça tercih edilen lezzetlerin bir araya gelmesi sonucu oldukça serin kokteyller yapılabilir.  Alevler içinde açan çiçekler olarak adlandırılan Red Label, buzlu kokteyller ile ateşin sönmesine yardımcı olur.

Yorum yapın