Margarita Kokteyl Nasıl Yapılır?

Kolay Margarita Kokteyl Tarifi

Özellikle sıcak yaz günlerinin en sevilen kokteyllerinden biri olan Margarita kokteyl Kuzey Amerika’da üretildiği bilinen bir kokteyldir. Margarita kokteyl nedir dahada derinden inceleyelim :)En klasik kokteyllerden biri olan Margarita kokteyl, üretildiği günden bu yana popülerliğini korumaya devam etmektedir.

Dünyanın birçok yerinde en popüler kokteyller arasına giren ve pek çok kişinin severek tükettiği Margarita kokteyl, oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Sahip olduğu bu gibi özellikler ve hazırlanma şekli ile de dikkat çeken bu sebeple her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen bir kokteyl olarak ele alınabilecek olan Margarita kokteyl, üretildiği yıldan bu yana birçok farklı çeşit ve varyasyona sahip olmuştur. Bu yazımızda sizlere sıcak havaların vazgeçilmezi margarita kokteyl nedir, nasıl yapılır ve margarita kokteyl tarifi hakkında bilgiler sunacağız.

Margarita Kokteyl Nasıl Yapılır?

Herhangi bir bar ya da pubda içtiğinizde sizleri etkileyecek ve özellikle yaz günlerinde yaygın olarak tercih edilen Margarita kokteyl malzemeleri internet üzerinden en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. En çok aranan koktey tariflerinden biride margarita koktey tarifi dir. Klasik bir kokteyl olmasına rağmen oldukça popüler olan margarita kokteyl tarifi için gerekli malzemeler şu şekildedir;

  • 8 cl tekila,
  • 3 cl portakal likörü,
  • 4 cl limonun suyu,
  • Bir miktar kırık buz parçası,
  • 2 çay kaşığı tuz.

Margarita Kokteyli Nasıl Yapılır?

Margarita kadehi servis edilmekte olan Margarita kokteyl nasıl yapılır , Margarita kokteyl için malzemeler hazırlandıktan sonra bardağın ağız kısmına bir miktar limon sürülür. Ardından limonun ıslattığı ağız kısmı tuza bulanır ve böylelikle kokteylin aromatik bir lezzete sahip olması sağlanır. Ardından margarita kokteyl yapımı için en önemli aşaması olan shake etme aşamasıdır.

Shaker içerisinde tekila, portakal likörü, limonun suyu ve buz parçaları eklenerek güçlü bir şekilde çalkalanır. Bu noktada tercihinize göre ilave edeceğiniz buz miktarı artabilir ya da azalabilir. Güçlü bir şekilde çalkalanan kokteyl önceden soğutulmuş olan ve tuz ile hazırlanan Margarita kadehlerine eşit şekilde paylaştırılır. Margarita koktey bir dilim ince kesilmiş lime ya da limon dilimi ile süsleyerek servis edilebilecek olan Margarita kokteylin, yapılmasının ardından hemen servis edilmesi önerilmektedir.Margarita kokteyl in yapımı kısaca bu şekildedir.

Ancak elbette birçok farklı Margarita kokteyl tarifi olduğunu dile getirmek gerekir. Üretildiği yıldan bu yana birçok farklı varyasyonu sahip olan margarita kokteyl portakal likörü yerine agave şurubu gibi alternatifler ile de elde edilebilir. 

Hafif lezzeti ve özellikle yaz aylarında tercih edilmesiyle dikkat çeken Margarita kokteyl alkol oranı ise üretimini gerçekleştirdiğiniz tarife göre değişkenlik gösterse de orijinal tarifte  kullanılan tekila göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak %40’lık bir alkol oranına sahip olduğunu dile getirmek yanlış olmasa da, içerisine ilave edilen portakal likörü ya da limon suyu gibi malzemeler alkol oranını düşürücü etkiye sahiptir. Dolayısıyla Margarita kokteyl yaz aylarında tüketilebilecek hafif kokteyller arasında bulunmaktadır.

Margarita Kokteyl Nasıl Yapılır?

Margarita Kokteylin Hikayesi

Margarita kokteyl hikayesi de en az yapımı ve malzemeleri kadar araştırılan bir konudur. Meksika’nın Tijuana şehrinde 1938 ila 1939 yılları arasında üretildiği bilinen bu kokteyl ilk olarak Carlos Herrera adındaki bir barmen tarafından elde edilmiştir. Elbette kokteyl hakkında anlatılan birçok farklı hikaye olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır. Sıcak yaz günlerinin en sevilen alkollü içeceklerinden biri olan ve aromatik tadı ile dikkat çeken Margarita, ilk olarak Meksika’da üretilmiş olsa da günümüzde tüm dünyada en popüler kokteyllerden biridir.

Bu kokteyl ile ilgili en çok araştırılan ve merak edilen sorulardan biri diğeri ise Margarita kokteyl kaç kalori olmaktadır. Farklı tarifler ve birbirinden farklı reçeteler ile elde edilmekte olan bu kokteylin orijinal tarif ile yapıldığı takdirde bir porsiyonda yaklaşık olarak 168 kalori bulunduğu bilinmektedir.

Margarita Kokteyl Ne Zaman İçilir?

Kokteyl kültürünün en önemli ürünlerinden biri olan Margarita kokteyl çeşitleri özellikle yaz aylarında en yaygın olarak tercih edilen alkollü içecekler arasında bulunmaktadır. Portakal ya da mandalina likörü kullanılarak yapılan Margarita kokteyl tarifi zaman içerisinde Çilekli ya da narlı gibi versiyonları ile de üretilmiştir. Ortaya çıkış hikayesi hakkında birçok farklı rivayete sahip olan margarita kokteyl, 1953 yılından beri popülerliğini korumaya devam eden bu kokteyl, sebze ve baharatlarla tadını zenginleştirerek servis edilebilir.

Yaz akşamlarında yemeklerden sonra ya da öğle yemekleri ile birlikte tüketilebilecek olan Margarita kokteyl kalori bakımından da en masum alkollü içeceklerden biridir. Ağızda bir miktar bekletilerek içilmesi önerilen tuz ile şekerin zıt tadını senkronize şekilde almanızı sağlayan margarita kokteyl mutlaka soğuk servis edilmelidir. Tercihe bağlı olarak bardağı tuz yerine baharatlar ile de zenginleştirilebilir ve böylelikle margarin kokteylin farklı varyasyonlarını elde edebilirsiniz.

Margarita Kokteyl Alkolsüz Yapılabilir mi?

Margarita kokteyl oldukça sevinse de pek çok kişinin alkol almaktan hoşlanmadığı ya da alkol hassasiyeti olduğu bilinmektedir. Bu gibi tercihler için alkolsüz Margarita kokteyl tarifi de internet üzerinden en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. Alkolsüz olarak da üretebileceğiniz bu kokteyl de değiştirmeniz gereken tek malzeme tekiladır.

Tekila yerine şekeri azaltılmış gazoz ya da tonik tercih edebilir ve böylelikle Margarita alkolsüz kokteyl üretebilirsiniz. Limon ya da salatalık dilimleriyle servis edebileceğiniz alkolsüz Margarita kokteyl özellikle yaz aylarının sıcak havalarında en çok tercih edilen içeceklerden biri olarak bilinmektedir.

Bu yazımızda margarita kokteyl alkol oranı dışında alkolsüz margarita kokteyl ve margarita kokteyl nasıl yapılır ve margarita kokteyl kaç kaloridir sorusuna cevap bulacak ayrıca margarita kokteyl hikayesinide öğrenmiş olacaksınız.

YouTube video
Yorum yapın