Bellini Kokteyl | Bellini Kokteyl Nasıl Yapılır?

Bellini kokteyl,İtalya’nın Venedik şehrinde Cipriani tarafından 1934 ila 1948 tarihleri arasında bulunduğuna inanılan eşsiz pembe rengi ile dikkat çeken ve en sevilen alkollü kokteyllerin arasında yer almaktadır. Orijinal tarifinde İtalyan beyaz şarabı Prosecco ve şeftali püresi kullanılarak hazırlanmakta olan bu kokteyl, Venedik’li ünlü ressam Giovanni Bellini’nin tablolarından birinde yer alan renkleri anımsattığı için bu ismi almıştır.

Üretilmeye başlandığı yıllarda mevsimsel bir spesiyal olarak servis edilmeye başlanan ancak kısa süre içerisinde büyük bir popülerliğe sahip olan bu kokteyl, günümüzde tüm dünya tarafından kabul görmüş ve en sevilen alkollü kokteyllerin arasında bulunur. UBB resmi kokteylleri arasında yer alan ve flüt şampanya bardağında servis edilen bellini kokteyl tarihi ise oldukça merak edilmektedir. Pek çok kaynağa göre 1934 ila 1948 yılları arasında üretilmeye başlandığına inanılan bu kokteylin üretilmeye başladığı yıllardan itibaren en çok tercih edilen alkollü kokteyllerde den biri haline geldiğini söylemek ise yanlış olmayacaktır.

Buzsuz servis edilen ve orijinal tarifinde şeftali püresi kullanılan bu kokteylde eşsiz rengi verebilmek için ahududu veya vişne suyu da kullanılabilir. Bunun yanı sıra üretilmeye başladığı yıllardan itibaren birçok farklı çeşidinin ortaya çıktığını dile getirmekte yanlış olmayacaktır. Bellini kokteyl tüm dünya en sevilen kokteyller arasındadır. Bellini kokteyl i hazırlamakta bir okadar kolaydır.

Bellini Kokteyl Nasıl Yapılır?

Bellini kokteyl nasıl yapılır? Bellini kokteyl en kolay kokteyllerden biri olarak bilinmektedir. Eğer kokteyl içmekten hoşlanıyor ve evinizde denemek istiyorsanız tercih edebileceğiniz bu kokteyl yaklaşık olarak 5 dakika içerisinde hazırlanabilir. 6 kişilik bir bellini kokteyl tarifi için gerekli malzemeler ise;

  • 2 adet olgunlaşmış şeftali ya da konserve, süzülmüş halde 4 yarım şeftali,
  • 10 g limon suyu,
  • 40 g şeker,
  • 100 g buz küpü,
  • 60 cl şampanya ya da köpüklü şarap şeklindedir.

Bir porsiyonun yaklaşık olarak 140 kaloriye eşdeğer olduğu Bellini kokteyl yapımı esnasında olgunlaşma şeftali kullanılıyorsa şeftaliler özenle püre haline getirilmelidir. Bu aşamada el blenderi ya da çatal kullanılabilir. Tercihiniz konserve şeftali ise bu durumda konserve içerisinde yer alan suyu süzmeli ve ardından konserve şeftalileri püre haline getirmelisiniz. Püre haline gelmiş şeftali yeriniz hazır olduktan sonra karıştırma kabınıza şeftali pürenizi aldıktan sonra üzerine şampanya ya da köpüklü şarabı eklemelisiniz.

Bellini kokteyl tarifi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden bir tanesi şiddetli şekilde karıştırılmaması gerektiğidir. Hafifçe karıştırılması gereken ve ardından şampanya kadehlerini ilave edilen bu kokteylde şeftali tadının oldukça yoğun olduğu bilinmektedir. Şeftali ve kampanyanın daha senkronize bir lezzete sahip olabilmesi için karıştırma işlemi gerçekleştirmeden önce şeftali prensin ve şampanyanızın gerekli soğuklukta olduğuna emin olmamız gerekir. Buz ilave edilmesi önerilmeyen ancak talep edildiği takdirde buz ile de servis edilebilecek olan bu kokteyli soğuk kadehlerde servis ettiğiniz takdirde içimi çok daha keyifli hale gelecektir.

Bellini Kokteylinin Hikayesi

Eşsiz rengi ve hafif tadı ile deneyenleri mest eden Bellini kokteyl hikayesi de oldukça ilginçtir. Yapımı yalnızca 5 dakikanızı alacak ve sevdiklerinize ikram ettiğinizde inanılmaz övgüler almanızı sağlayacak bu kokteyl ilk kez İtalya’nın Venedik şehrinde yer alan Harry’s Barı’nda üretilmiştir. 1930 ila 1940’lı yıllarda üretildiğine inanılan ve üreticisinin adını Giuseppe Cipriani olduğu bilinen bu kokteylin ismi ise ünlü ressam Giovanni Bellini’den gelmektedir.

Orijinal tarifinde yalnızca köpüklü İtalyan şarabı kullanılan Bellini kokteylinin yıllar içinde gelişen varyasyonlarını da şampanya ya da başka köpüklü şaraplar kullanıldığı da görülmektedir. Ancak en iyi sonuç için şampanya kullanılması önerilmektedir.

Bellini Kokteyl Günün Hangi Saatinde Tercih Edilir?

Bellini nedir kokteyl çeşitleri hakkında araştırma yapan herkesin merak ettiği bir soru haline gelmiştir. İtalyan şarabı ile elde edilen ve özellikle yaz aylarında yaygın olarak tercih edilen bu kokteyl yemeklerden sonra tercih edilebilir. Mevsiminde toplanmış ve belirli bir olgunluğa ulaşmış şeftaliler ile yapılması gereken ve en kolay yapılabilen kokteyller arasında bulunan Bellini kokteyl hafif bir lezzete sahip olduğu için, akşam yemeklerinin ardından tüketilmesi önerilir.

Bellini Kokteyl Nasıl Servis Edilir?

Yaz akşamlarının en sevilen içeceklerinden biri olan ve hafif tadı ile misafirlerinizi etkilemenin konusunda sizlere yardımcı olacak Bellini Martini kokteyl, yaklaşık olarak 5 dakika içerisinde hazırlayabileceğiniz kadar kolay bir kokteyl olarak bilinmektedir. Buzlu ya da soğutulmuş kadehlerde servis etmeniz gereken bu kokteyl yapılmasının ardından bekletilmeden servis edilmelidir.

Orijinal tarife bağlı kalarak yapmak isteyenlerin beyaz şeftali püresi kullanmaları gereken bu tarif zaman içerisinde oluşturulan varyasyonlarını da farklı şeftali türleri ve farklı alkol türleri karıştırılarak da elde edilmiştir. İnce Dilimlenmiş ve buzdolabında soğutulmuş şeftali dilimleri ile servis edebileceğiniz Bellini kokteyl, hafif bir tada sahip olması sebebiyle alkol tüketimi az olan kişiler tarafından bile tercih edilebilir.

Bellini Kokteyl Alkolsüz Yapılır mı?

Kokteyl hem yaz hem de kış aylarında severek tüketilen alkollü içecek gruplarından biri olarak bilinmektedir. Farklı alkol çeşitleri çeşitli meyveler ve baharatlar ile farklı türlerinin elde edilebilen kokteyllerin oldukça uzun bir listeye sahip olduğunu dile getirmek mümkündür.

Bellini kokteyl alkolsüz olarak da yapılabildiği için tercih edilen bir içecek olarak bilinmektedir. Alkolsüz olarak hazırlamak istediğiniz Bellini kokteyl tarihinde şampanya ya da şarap yerine sade gazoz ya da tonik tercih edebilirsiniz.

Tüm kokteyl çeşitlerini görmek için tıklayın.

Yorum yapın