Cardhu Viski Türler Ve Cardhu Viski Fiyatları 2024

Cardhu Viski Fiyatları

Cardhu Viski FiyatlarıFiyatı
70’lik Cardhu 12 Yıllık Viski950,00 TL
70’lik Cardhu Gold Reserve800,00 TL
70’LİK Cardhu 15 YO1,300,00 TL
Cardhu Viski Fiyatları

Cardhu viski fiyatları 2024 yılındada en çok aranan konulardandır. Bu yazımızda Cardhu viski fiyatlarını inceleyeceğiz. Cardhu Viski, bir İskoç viskisi olup 1824 yılında, John & Helen Cumming tarafından kurulmuştur. Bu bakımdan  eski bir tarihi bulunmaktadır. Markanın farklı üretimleri yer almaktadır. Ayrıca 12, 15 ve 18 gibi yıllanmış viskileri de mevcuttur.

Alkol fiyatları markalara, içki türüne ve kaçlık olduğuna göre değişmektedir. Bunun yanı sıra senelere göre ücretlerinde de değişiklikler yaşanır. Eğer Cardhu viski fiyatları hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, bu yazımıza bakabilirsiniz.

Cardhu Viski Türleri Neler?

Cardhu viski günümüzde farklı imalatlar yapmaktadır. Özellikle markaya yeni olan kişiler bunlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir:

  1. Cardhu Amber Rock
  2. Cardhu Gold Reserve
  3. Cardhu 18 Year Old
  4. Cardhu 15 Year Old
  5. Cardhu 12 Year Old

Bunların her birinde fiyatları farklılık gösterebilmektedir.

Cardhu Viski Fiyatları Ne Kadar?

Cardhu viski fiyatları markanın sahip olduğu farklı şişelere göre değişmektedir. Ayrıca alkol fiyatları da seneden seneye fark gösterebilmektedir. Cardhu viski nin ne kadar olduğunu merak ediyorsanız, aşağıda bulunan tabloya bakabilirsiniz.

Cardhu viski fiyatları genel anlamda bu şekildedir. Ancak değişkenlik olabileceği için sürekli kontrol edilmelidir. Cardhu viski fiyatları tablosu gelen zamlardan sonra hazırlanmış olup tamamen günceldir,zam geldikçe cardhu viski fiyatı tablomuz güncellenecektir.

Cardhu Viski Alkol Oranları

Cardhu viski alkol oranları, markayı henüz duyan kişilerin düşündüğü konulardan biridir. Çünkü her firmanın ürünündeki alkol oranları değişkenlik arz edebilmektedir. Cardhu viski de bunun ne kadar olduğunu merak ediyorsanız, yüzde 40 seviyesindedir.

Cardhu Yıllanmış Viski Nedir?

Cardhu tarafından sunulan viski türleri arasında 12, 15 gibi yıllanan seçenekler de vardır. Genel oalrak yıllanmış bir viski, meşe fıçıda ne kadar durduğunu anlatmaktadır. Örnek olarak 12 yıllıksa 12 sene fıçıda beklediğini gösterir.

Fıçıdan çıkıp şişelenen bir viski, kaç sene beklerse beklesin yıllanmaz. Dolayısıyla aldığınız viski 12 yıllıksa, 3 sene bekleyince 15 olmayacaktır.

5 Adımda Viski İmalatı

Günümüzde çok sayıda içki türü yer almaktadır. Cardhu viski de bunlardan bir tanesidir. Viski üretimi günümüzde sadece ülkelere göre değil bölgelere ve markaya göre de farklılık göstermektedir. Lakin üretimde izlenen temel mantık şu şekildedir:

  1. Maltlama
  2. Lapalama
  3. Fermantasyon
  4. Damıtma
  5. Olgunlaştırma

Ancak bu adımlarda hangi malzemelerin kullanıldığı, kalitesi ve diğer detayları farklılık gösterebilir. Bu aşamaların ilki olan maltlamada arpalar suya yatırılmaktadır. Böylece suyu emmeleri ve yumuşamaları sağlanır. Süreç 2-3 gün devam etmektedir. Sonrasında ise bir odaya serilerek filizlenmesi için beklenmeye başlanır. Bu süreç genel olarak 1 hafta devam eder ve tahta kürekler kullanılarak savurulur. Filizlenme aynı zamanda çimlenme olarak da bilinir.

Lapalama

Maltlama aşamasının tamamlanmasıyla maltlanmış arpa elde edilmektedir. Burada öncelikle öğütme için değirmene yollanmakta, buradan da lapalama tankına verilmektedir. Tankta sıcak su ile buluşturulup lapa haline getirilir.

Fermantasyon

Fermantasyon aynı zamanda mayalama olarak da bilinen biri adımdır. Önceki adımlarda elde edilen arpa suyuna burada maya katılmaktadır. Bunun neticesinde maya ile arpa etkileşime girerek, alkol elde edilir. Söz konusu alkolün oranı yüzde 7-10 seviyelerindedir.

Damıtma

Mayalama sürecinin sona ermesi ile damıtma adımlarına geçilir. Bu genellikle 2 kere yapılır. Temel olarak alkol-su karışımı sıvı bakır imbiğe aktarılmakta, böylece kaynatılmaya başlanmaktadır. Kaynama sürecinde alkolün kaynama derecesi daha düşük olduğundan önce kaynayarak buharlaşmaktadır. Ancak yükselip imbiğin boyun kısmına geldiğinde soğumakta, böylece yeniden sıvı haline dönüş yapmaktadır.

İlk damıtma tamamlandığında yüzde 20 ile 25 orasında bir alkol elde edilir. İkinci tamamlandığında ise bu yüzde 60 ile 70 seviyelerine ulaşır.

Olgunlaşma

Viski üretimi esnasında son aşamayı olgunlaşma meydana getirir. Burada alkollü sıvı meşe fıçılara alınarak olgunlaşmaya bırakılmaktadır. Söz konusu süre farklılık arz etmektedir. Süreç sona erdiğinde ise şişelenmeden suyla karıştırılır. Alkol oranı böylece yüzde 40 ile 45 arasında seviyelere iner.

Bundan sonra yalnızca şişeleme kalır. Böylece genel anlamda üretim süreci de sonlanır. Ancak bu temel mantık olup her firmanın ayrıntıları farklılık gösterebilir. Örnek olarak hangi malzemelerin kullanıldığı, bunların kalitesi markadan markaya, ülkelere ve bölgelere göre değişir. Bu nedenle viski imalatı kendi içinde oldukça ayrılmaktadır.

Bu yazımızda 70’lik Cardhu 12 Yıllık Viski Fiyatı ayrıca 70’lik Cardhu Gold Reserve Viski Fiyatı ve 70’LİK Cardhu 15 YO viski fiyatı olarak gördüğünüz tablomuzdaki tüm veriler zamoldukça güncellenecektir.

Yorum yapın