Bourbon Viski Fiyatları 2024 (35’lik, 50’lik, 70’lik, 100’lük) Güncel Liste

Bourbon viski fiyatları oldukça merak edilen bir konudur. Bourbon Viski Fiyatları 2024 yılı itibarıyle güncel fiyat listemiz aşağıdaki gibidir;

Bourbon Viski FiyatlarıFiyatı
70’lik Bourbon Viski Fiyatı650 TL
70’lik Bulleit Bourbon Viski Fiyatı990 TL
Maker’S Mark Bourbon Viski Fiyatı850 TL
Evan Williams Viski Fiyatı650 TL
Kentucky Straight Bourbon Viski Fiyatı1100 TL
Buffalo Trace Bourbon Viski Fiyatı700 TL
Jim Beam Bourbon Whisky Viski Fiyatı550 TL
  
Bourbon Viski Fiyatları

Bourbon Viski Fiyatları 2024 Bourboun viski, bir Amerikan viskisi olup Amerika Birleşik Devletleri’nde imal edilir. 18. yüzyıla kadar dayanan bu viski türü oldukça eski bir yapıya sahiptir. İçeriğinde en az yüzde 51 oranında mısır vardır. Bu kapsamda çok sayıda seçenek vardır. Genel anlamda Bourbon, Amerika’nın herhangi bir yerinde yapılabilir. Bourbon viski fiyatları 2024 yılındada oldukça fazla merak edilmektedir. Bourbon viski fiyatları 2024 fiyatı listemizde bourbon viski fiyatlarını inceleyeceğiz.

Bourbon viski fiyatları bu nedenle standart değildir. Genel anlamda seneye göre, şişesine ve markasına göre farklılıklar yaşanmaktadır. Eğer Bourbon viski hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız yazımız inceleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Bourbon viski fiyatı 2024, Bourbon viski 35’lik fiyatı 2024, Bourbon viski 70’lik fiyatı 2024, Bourbon viski 100’lük fiyatı 2024 konularını ele alacağız.

Yukarıda sizler için hazırladığımız Bourbon Viski Fiyatları 2024 güncel fiyat listemiz, zam geldikçe yeniden güncellenecektir. Bourbon Viski Fiyatları 2024 fiyat listesi, sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmış Bourbon Viski Fiyatları 2024 fiyat listesi bölgeye, satın alındığı yere göre değişiklik gösterir.

Bourbon Viski Alkol Oranı Ne Kadar?

Bourbon viski içerisine çok sayıda marka vardır. Bunların alkol oranlarının ne kadar olduğu pek çok kişide doğal olarak merak edilir. Bourbon viski en az yüzde 40 alkol oranına sahip olsa da farklı markalarda bu değişkenlik gösterebilir.

Bourbon Viski Türleri

Bourbon viski kendi içinde farklı türlere ayrılmaktadır. Bunlar üzerine genel bir fikir sahibi olmak istiyorsanız bunlardan bazıları aşağıda olduğu gibidir:

  1. Michter’s Small Batch Bourbon
  2. Jim Beam Black
  3. Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon
  4. Four Roses Bourbon
  5. Jim Beam Original

Tüm bunların yanı sıra farklı Bourbon viski türleri de yer almaktadır. Her markanın imal ettiği viskiler ve Bourbon viski fiyatları 2023 yılında farklılaşabilir.

Yıllanmış Bourbon Viski Nedir?

Yıllanmış viskilerin ne olduğu birçok kişi tarafından edilebilir. Bu oldukça yanlış anlaşılan bir konudur. Yıllanma viskinin ne kadar şişede kaldığıyla değil ne kadar fıçıda kaldığını anlatır.

Örnek olarak 8 yıllık bir viski, meşe fıçıda 8 yıl beklemiştir. Bunu aldıktan sonra 5 yıl bekleseniz bile 12 yıllık olmayacak, 8 yılla kalmaya devam edecektir.

Bourbon Viski Fiyatları Ne Kadar?

Bourbon viski fiyatları kişiler tarafından satın alma öncesinde genel bir fikir sahibi olmak için sorulabilmektedir. Eğer aşağıda yer alan tabloyu incelerseniz, bu konu üzerine ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm bunları incelerseniz, genel anlamda Bourbon viski fiyatı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer farklı bir Bourbon markası arıyorsanız özel olarak ona da göz gezdirebilirsiniz.

Karmaşık Viski Üretim Süreci

Viski nasıl üretilir? Bu süreç oldukça uzun ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Bunun bir sebebi ülkelere, bölgelere ve bölgelere göre farklılık arz etmesidir. Buna karşılık üretimde temel mantık aşağıda olduğu gibi işlemektedir:

  1. Maltlama
  2. Lapalama
  3. Fermantasyon
  4. Damıtma
  5. Olgunlaştırma

Bu süreçlerin ilki olan maltlamada arpalar 2-3 gün boyunca suya yatırılmaktadır. Böylece suyu emerek yumuşar. Süreç esnasında içerisinde yer alan nişasta şekere dönüşür. Yaklaşık 1 hafta boyunca devam eden çimlenme sürecinde tahta küreklerle savrulmaktadır.

Lapalama

Bu işlemde maltlanmış arpa öğütme amacıyla değirmenlere gönderilmektedir. Bu işlemin tamamlanması sonrasında sıcak suyla karışıp lapa haline gelmesi için lapalama tankına gönderilir. Bu süreçten sonra ortaya çıkan sıvı arpa suyu olarak isimlendirilir.

Fermantasyon

Mayalama işleminde arpa suyuna maya eklenerek reaksiyona girmeleri sağlanmaktadır. Etkileşim sonucunda alkol oluşur. Süreç 2 ile 7 gün arasında değişiklik gösterebilmekte olup yüzde 7 ile 10 arasında sıvı meydana gelir.

Damıtma

Mayalamanın bitirilmesi ardından bakır imbiklere alkol ve su karışımı alınarak, alttan kaynatılmaya başlanmaktadır. Alkolün kaynama noktası suya nazaran daha düşük olduğu için buharlaşarak yükselmekte, imbiğin boyun kısmında buharlaşarak tekrar sıvı haline dönüş yapmaktadır.

Viskinin ilk damıtma süreci bu şekilde tamamlanır. Böylece yüzde 20-25 oranında alkol meydana gelir. İkinci damıtma da genel anlamda bu şekilde ilerlemektedir. Neticesinde ise yüzde 60 ile 70 arasında bir sonuca ulaşılmaktadır.

Olgunlaştırma

Olgunlaştırma sürecine girilmesiyle beraber viski üretimine sona gelinir. Burada alkollü sıvı meşe fıçılara alınmakta, ardından belirli bir süre beklenmektedir. Sürecin ne kadar olduğu her firmaya göre farklılık arz edebilir.

Olgunlaşma tamamlanınca şişelere doldurularak piyasaya sürülme kalmaktadır. Ancak şişelenmeden önce alkole su karıştırılarak, alkol oranı yüzde 40-45 seviyelerine indirilmektedir. Eğer viski nasıl yapılır diyorsanız genel olarak bu şekildedir.

Bu yazımızda 70 lik Bourbon Viski Fiyatları, 35 lik Bourbon Viski Fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

YouTube video

Bourbon Viski Fiyatları

Yorum yapın