Viski Çeşitlerinde 7 Kategori

Viski çeşitleri Viski içeceği arpa, buğday, çavdar ve mısır gibi çeşitli tahılların mayalanması aşamasıyla oluşur. Viski çeşitleri,mayalanma sonrası damıtılma ve çeşitli türde fıçılarda (meşe, şeri, oloroso şeri, burbon ve benzeri) belli bir süre olgunlaştırılması sonucu elde edilen bir tür alkollü içki çeşididir. Viski çeşitlerinde, yapım aşaması gerçekleşirken kullanılan tahıl ve üretim süreçlerine göre çeşitlilik gösterir. Bu yazımızda sizlere viski çeşitleri konusunda bilgiler derledik. Viski çeşitleri konusunda oldukça geniş olan viski çeşitleri içeriğimizi haydi gelin birlikte inceleyelim. Birçok farklı sayıda viski çeşidi yer alsa da, temel olarak 7 farklı viski kategorisi bulunmaktadır. Viski çeşitleri şu şekildedir:

 • Single malt (tek malt)
 • Rye (çavdar)
 • Tennessee
 • Grain (tahıl)
 • Blended (harman)
 • Bourbon

Viski Nasıl İçilmelidir?

Viski çeşitleri ve diğer viski türleri birçok bireyin sevdiği içki çeşididir. Bu içki türü oldukça talep görmektedir. Her birey farklı içki içme stilini uygular. Ama genellikle viski sek bir şekilde içilir gibi bir algı söz konusu olmuştur. Ancak buna rağmen viskiyi her birey tercihine göre katkılar yaparak içebilmektedir. Birçok insan sek olarak tercih ettiği için buz katmayı bile istemez. Bu tamamen kişinin viskiyi içme stiline kalmıştır. Viskiye buz katmanın bazı tatları yok ettiği düşünülür.Ayrıca viski buzdolabında tutulduğunda kristalleşme,viskide bulanıklık ve tat değişimi olduğuda unutulmamalıdır.

Özet olarak, viski ister buzlu, ister buzsuz, isteğe göre de birkaç damla su ile içilebilir. Aynı zamanda isteğinize göre kola ile de tercih edebilirsiniz. Bu içme şeklinde doğru ya da yanlış yoktur. Önemli olan konu viskiden en çok nasıl keyif alıyorsanız o tarza içmek ve viski çeşitlerini buna göre değerlendirmek daha keyif verici olacaktı.

Viski Ne Kadar Sürede Tüketilmelidir?

Viski çeşitleri seven çoğunluk oldukça fazladır. Farklı tatlara sahip olan viskiler birçok insanın gözde içeceğidir. Viskiler soğuk bir şekilde tüketildiği için buzdolabında bulundurulması şarttır. Viskiler yüksek alkollü bir içki türüdür. Bu nedenle bozulması pek mümkün olmaz. Bu bozulma hem açılmış hem de açılmamış viskiler için söylenebilir. Bozulması mümkün olmasa da açılmış olan viskiler hava ile temas etmeleri nedeni ile tat ve kokularında bazı kayıplar yaşayabilir. 

Bu nedenle, eğer aldığınız viskinin gerçek tadını her yudumda hissetmek istiyorsanız, en kısa süre içerisinde tüketmeniz faydalı olur. Viskilerin bozulmaması için saklanma stili çok büyük bir rol oynar. Bu konulara ek olarak, viskilerin şarap gibi şişede yıllanmadığını da bilinmesi gerekir. Yani eğer ki 12 yıllık bir viski alıp ve bu viskinizi 10 yıl dahi bekletseniz, viski yine 12 yıllık bir viski olarak kalıt. Bunun sebebi viskinin sadece fıçılarda geçirmiş olduğu süre boyunca yıllanmasıdır.

Bu nedenle, viskinin şarap kadar kırılgan olmaması ve viskiyi saklamak için özel bir alana sahip olması çok önemlidir. Nemli ya da sıcaklık seviyesi bulunan bir ortamda viskinin bozulması hızlanacaktır. Evinizde yer alan buzdolabı, raf ya da zevkinize göre oluşturacağınız bir mini bar viskinizi muhafaza etmek için yeterli bir alan olabilir. Birçok durumda viskinin bozulması mümkün değildir. Ancak tadını uzun süre muhafaza etmek için bazı öneriler etkili olmaktadır. Bu öneriler şu şekildedir:

 • Viski şişesinin ağzının sıkıca kapalı olduğundan emin olunmalı gerekir.
 • Viski şişesi açıldıktan sonra şişenin ağzını poşet gibi saracak bir film ile kapatmak, viskinin hava almasını engellemek için iyi bir çözüm yolu olacaktır.
 • Viski oda sıcaklığında saklanmalıdır (18-24°C) ve yüksek ısı değişimlerine kesinlikle maruz bırakılmaması gerekir.
 • Viski şişesinin bulunduğu ortam çok nemli ya da çok kuru olmaması gerekir.
 • Viski şişesi direkt güneş ışığı alan yerlere koyulmamalıdır.
 • Viski şişesi daima dik olarak muhafaza edilmelidir.

Viski şişesi yatay koyulduğu takdirde sıvı mantar ile temas ederek mantarın yapısının bozulmasına neden olabilir. Bu durumda, hem viski daha çok hava alır, hem de bozulan mantar viskiyi açarken sorun yaratabilir.

En İyi Viski Hangisidir?

En iyi viski kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çünkü her insanın damak zevki ve sevdiği tatlar değişiklik gösterir. Viskinin üretim aşaması tadını belirlemekte büyük rol oynar. Viski üretimi temel olarak 5 aşamadan oluşur. Bu aşamalar şu şekildedir:

 • Maltlama aşaması
 • Lapalama aşaması
 • Fermantasyon (Mayalama)
 • Damıtma (Distilasyon)
 • Olgunlaştırma aşamaları

Ülke, bölge, coğrafya veya damıtım evine göre bu aşamalar kendi içlerinde ufak farklılıklar gösterebilir. Ancak buna rağmen temelde tüm damıtım evleri bu adımları aynı sıra ve mantık ile uygular. Bir viski çeşidinin ne kadar iyi, lezzetli ya da kaliteli olduğu söylenirse söylensin, eğer ki damak zevkinize uymuyor ise başkalarının yaptığı yorumların hepsi önemsiz kalacaktır. Bilindiği üzere viski, oldukça uzun ve meşakkatli bir aşamadan geçerek üretilen bir içki türü olmuştur. Bu üretim sürecinde en ufak bir değişkenin farklılığa sahip olması bile, viskinin karakterine direkt olarak etki edecektir.

Viski Hangi Ülkelerde Üretilir?

Oldukça sevilen viskiler İrlanda, Amerika ve İskoçya gibi ülkelerde üretildiği bilinir. Bunlara ek olarak Japonya ve Kanada ülkeleri de viski üretiminde adını duyuran ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülkeler haricinde Norveç, Belçika, İsveç, Güney Afrika ve Fransa gibi ülkeler de viski üreten ülkelerden bazılarıdır. Viski çeşitleri seven bireyler ülkelerinde de viski üretilip üretilmediğini merak etmektedir. Türkiye genelinde mevcut olarak şu anda viski üretimi maalesef yapılmıyor. Fakat, yakın bir zaman öncesine kadar Türkiye’nin ilk ve tek yerli viskisi olan Ankara viskisinin üretimi yapılıyordu.

Tekel’in bünyesinde yer alan Ankara Viskisi üretimine 1963 yılında başlanmıştı. Yılda yaklaşık olarak 200.000 litre gibi ciddi bir üretim miktarına sahip olan Ankara Viskisi üretimi, 2004’te Tekel’in özelleştirilmesi ve sonrasında Diageo’ya satılması süreci son bulmuştur. Bir dönem boyunca tüm evlerin ve barların raflarında fazla fazla bulunan Ankara Viskisi şu an piyasada bulmak oldukça zor olacaktır. Bulunanlar ise koleksiyonluk viski olduğu ve fiyatlarının oldukça yüksek olduğu söylenebilir.

Viskinin Yanında Ne Yenir?

Viski her ortamda içilebilir bir içecek türüdür. Bu içeceği içmek ve yanında yemek istediğiniz şeye karar vermek size kalmıştır. Viski ile bütünleşen pek yiyecek çeşidi olmasa da bitter çikolata en fazla tercih edilenler arasında yer alır. Aynı zamanda fındık, akaju fıstığı ve badem gibi kuruyemiş türleri, turşu ve çeşitli peynirler de viskinin tadına ve aromasına uygun olarak tercih edilebilir.

Güncel Viski Fiyatları Ne Kadar?

Viski fiyatları dönem dönem değişiklik gösterebilir. Genel itibari ile her yıl fiyat artışı görülür. Ancak artan fiyatlar viski severleri caydırmamaktadır. Güncel olan viski fiyatları ise şu şekildedir:

 • 35’lik Chivas Regal 12 İskoç Viski: 365,00 TL
 • 50’lik Chivas Regal 12 İskoç Viski: 479,00 TL
 • 70’li Chivas Regal 12 İskoç Viski: 630,00 TL
 • 100’lük Chivas Regal 12 İskoç Viski: 890,00 TL
 • 175’lik Chivas Regal 12 İskoç Viski: 1.630,00 TL
 • 300’lük Chivas Regal 12 İskoç Viski: 2.890,00 TL
 • 70’lik Chivas Regal 13 İskoç Viski: 760,00 TL
 • 70’lik Chivas Regal 15 İskoç Viski: 995,00 TL
 • 70’lik Chivas Regal 18 İskoç Viski: 1.350,00 TL
 • 70’lik Chivas Regal 25 İskoç Viski: 7.550,00 TL
 • 70’lik Chivas Mizunara İskoç Viski: 1.150,00 TL
 • 70’lik Chivas Ultis İskoç Viski: 3.750,00 TL

Viskinin Faydaları hakkındaki yazımıza gözatabilisiniz.

Yorum yapın