Savoy Viski Fiyatı 2024(35’lik, 70’lik, 100lük)

Savoy Viski Fiyatı Ne Kadar?

Her viski markasının fiyatları kendi farklılık gösterir. Bu nedenle viski almadan önce fiyatlar üzerine genel bir fikir sahibi olmak için sorulabilmektedir. Savoy viski fiyatları ne kadar diyorsanız, ana hatları ile aşağıda bulunan tabloyu değerlendirebilirsiniz.Aşağıdaki tablomuzda, Savoy 50lik viski fiyatı, 75lik viski fiyatı ve savoy 1 lt fiyatları na gözatacağız.Savoy 100’lük fiyatları litresine oranla fiyat olarak daha avantajlıdır.Savoy viski fiyatı 2024 güncel fiyat tablosuna gözatınız;

savoy viski fiyatı
Savoy 50 lik,75 lik,1Litre Viski FiyatlarıFiyat
Savoy 50’lik Viski Fiyatı150 TL
Savoy 70’lik Viski Fiyatı195 TL
Savoy 1 lt Viski Fiyatı250 TL
Savoy viski

Savoy viski fiyatları genel hatları ile bu şekildedir. Ancak viski fiyatlarının seneden seneye değiştiği unutulmamalı, bu nedenle takip edilmelidir.Tablomuzda savoy 50lik, 70lik ve 1litrelik savoy viski fiyatı 2024 güncel fiyatı hakkında bilgiler verilmiştir.Savoy viski fiyatları liste olarak sürekli güncel tutulacaktır.

savoy viski fiyatı

Savoy viski Bulgaristan’da, Vinprom Karbonat AD tarafından imal edilmektedir. Farklı viski tipleri bir araya getirilerek elde edilmektedir. Markanın farklı şişeleri yer almakta olup fiyatlarının ne kadar olduğu birçok insan tarafından zaman zaman düşünülür.En çok tercihedilen savoy viskide 100 lük fiyatlarıdır.

Tüm viskilerde olduğu gibi şişelere ve kaçlık olduklarına göre ücretler farklılık gösterir. Bunun yanı sıra her yıl alkol fiyatları da değişmektedir. Savoy viski fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız, bu yazımızı inceleyerek sonuçlara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Savoy Viski Alkol Oranı Ne Kadar?

Günümüzde çok sayıda viski imal eden firma vardır. Bu bakımdan viski türleri geniş bir yapıya sahiptir. Alkol oranları buna göre farklılık gösterebileceği için hangi markanın alkol oranının yüzde kaç olduğu insanlar tarafından düşünülebilir. Savoy viski alkol oranı ne kadar diyorsanız % 40 olarak belirtilmektedir.

Savoy viski fiyatı ndan kaynaklı daha fazla tercih edilmiş ve daha çok kullanılmaktadır. Bu sebeple ülke içerisinde çok fazla sunumu ve satışı yapılmaktadır. Bulgar menşeli olan savoy viskisi birçok kişiler tarafından da severek kullanılmaktadır. Saat olarak vazgeçilmez bir tattadır ve fiyatı da bu şekilde cazip olunca insanlar savoy’u daha çok tercih ediyorlar.

Savoy Viski Tarihçesi

Bulgaristan’da Üretildiği için aromatik tatlılar olarak pek fazla yüksek standartlar doğrultusunda sunulmamaktadır. Savoy viski tarihçesi olarak 3 yıl fıçıda bekletilmektedir. Sonrasında sunumu yapılmaktadır. Savoy harman bir alkol tarzıdır. Kullanım aşamalarında malt ve tahıl üretilmektedir. Malt olan viskiler %100 arpadan üretilmektedir. Geleneksel imbiklerinde damıtma sistemi yapılmaktadır. Üretim süreci yapım aşamasında farklı tekniklere sahip olduğu için karakteristik özelliklere sahip olmaktadır. Böylelikle mal viskiler içimleri farklıdır ve tatlar yaşanmaktadır. Genelinde tatlar farklılıklar yaşanmaktadır.

Savoy viski oldukça meşhur bir alkoldür. Bulgaristan viskisi olarak bilinen bu alkol ülkemizde çok fazla tüketimi yapılmaktadır. Birçok kişi tarafından severek kullanılan tüketilen meşhur içki türüdür. Tadı özellikle Red Label ya da Black RAM gibi viski çeşitlerine yakındır. Savoy viski Fiyatı da uygundur. Tadı çok ağır değildir. Fiyat bazından da ülkemiz şartlarına göre ortalamadır. Ölçü olarak 100’lük ile 1 litre aynı miktarda olmaktadır. Genellikle 100 lük savoy viski normal boy olarak görünür. Ayrıca 4-5 kişilik bir arkadaş gruplarına rahatlıkla 1 litrelik savoy viski yeter. Hatta artar da bilir. Savoy viskinin 100’lük fiyatı ortalama olarak 250 TL gibidir. Bu fiyatlar bölgelere ve mekanlara göre gece kulüplerine göre değişiklik göstermektedir. Mekanına göre çok yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Genellikle arkadaş ortamlarında daha çok yanına çikolata meyve ve kuru yemişler tercih edilmektedir. Kuruyemişlerin çikolatalarla ve meyvelerle beraber tüketilmesi daha lezzetli hale getirir. 2024 yılının gelmesi ile birlikte savoy viski fiyatı da artmıştır. Savoy viski fiyatı 2024 yılının başlamasıyla gelen zamlardan oldukça etkilenmiştir.

Bulgaristan ülkesinde bizim ülke arasında fiyatları karşılaştırıldığında Bulgaristan’da 11 ile 12 Euro civarlarında bu içkiyi bulabilirsiniz. Savoy viski fiyatı kendi ülkemizde de 250 TL’den aşağı bulunmamaktadır. Buna rağmen savoy viski fiyatları bizim ülkemizde daha pahalı olarak sunulmaktadır. Daha önce de söylediğimiz gibi mekanlarına çeşitlerine ve yerlerine göre de fiyatlar daha fazla ve daha pahalıya da satılmaktadır.

Savoy Viski ile İlgili Yorumlar

Bulgaristan menşei olan Bulgar viskisi Savoy viski ülke içerisinde sıklıkla tüketilmiştir. Bunun hakkında da çok fazla yorumlar bulunmaktadır. Bununla birlikte bu yorumlar iyi ve kötü olmak kaydıyla şu şekilde bilgi verilmektedir. Savoy viski yorumları;

  • Bir performans ürünü arasında yer almaktadır. Adı çok mükemmel değildir ama idare eder.
  • 260 TL’ye içilebilecek en iyi viskidir. Tat olarak Red Label’e yakındır.

Black RAM viski fiyatı ile karşılaşma yapıldığında daha uygun. Tabii olarak daha farklıdır. Gibi yorumlar yapılmıştır. Son olarak tercih tamamen kişilerin kendi damak tatlarına göre değiştiğini belirtmekte fayda vardır.

Savoy Viski Nerede Üretilir?

Savoy viski nerede üretildiği merak konusudur. Savoy viski Black Ram gibi Bulgaristan’a özel bir viskidir. Tadı ve lezzeti bakımından insanlar tarafından da çok sık tercih edilmektedir.

Savoy Viski Türkiye’de Nerede Satılır?

Savoy viski Türkiye’nin bir çok marketlerde alkol satan yerlerde tekelde satılmaktadır. Genellikle internet üzerinden de siparişler verilebilir.

Viski İmalatı ile İlgili Temel Kavramlar

Viski imalatının nasıl yapıldığı zaman zaman akıllarda bir soru işareti bırakabilir. Viski imalatı temel mantık olarak şöyle ilerler:

  1. Maltlama
  2. Lapalama
  3. Fermantasyon
  4. Damıtma
  5. Olgunlaştırma

Ancak imalatın nasıl yapıldığı, malzemelerin nasıl seçildiği gibi konular markalara, bölgelere ve ülkelere göre farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse İskoçya’da arpa kullanılırken Amerika’da mısır ve/veya çavdar tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra İrlanda’da ise arpa ve buğdaydan yararlanılır.

Bunun yanı sıra yulaf ve pirinç tercih eden ülkeler de yine bulunmaktadır. Dolayısıyla viski üretimi standart olmayan bir süreçtir.

Maltlama

Viski imalatı maltlama aşaması ile başlar. Burada arpaların yumuşaması için 2-3 gün boyunca suya yatırılmakta, suyu emmesi sağlanmaktadır. Sonrasında çimlenmesi için odaya yayılmakta, böylece nişasta şekere dönüşmeye başlamaktadır. Yaklaşık 1 hafta boyunca devam etmekte olup filizlenme devam ederken tahta kürekler kullanılarak savrulmaktadır.

Lapalama

Maltlama süreci tamamlandıktan sonra maltlanmış lapa elde edilir. Bunlar öğütülmesi için değirmenlere gönderildikten sonra sıcak suyla karıştırılarak lapa yapılır. Bunun için lapalama tankı kullanılır. Lapalama işleminin tamamlanmasıyla birlikte elde edilen sıvıya arpa suyu adı verilmektedir.

Fermantasyon

Mayalama olarak da adlandırılan bu süreçte, arpa suyu içine maya atılmakta, böylece şeker ve maya etkileşime girmektedir. Bunun sonucunda ise alkol meydana çıkar. Yaklaşık 2-7 gün arasında devam eden bu işlemlerde yüzde 7 ile 10 arasında alkole sahip sıvıya ulaşılır.

Fermantasyon gerçekleştirilirken hem sıcaklık hem de hız önemlidir. Zira bunlar viskiyi etkileyen faktörler arasındadır.

Damıtma

Damıtma aşamasında alkol ve su karışımı bakır imbiklere alınmakta ve damıtma yöntemiyle ayrılmaktadır. Bunun için alttan kaynatılır. Alkolün kaynama noktası düşük olduğu için önce buharlaşmakta, ardından imbikte yükselerek imbiğin boyun kısmına gelmektedir. Bundan sonra tekrar soğuyarak sıvı haline dönüşür.

İlk damıtma aşaması böylece yaklaşık yüzde 20 ile 25 arasında alkol ile tamamlanır. Ardından ikinci kez damıtma gerçekleştirilir. Bunun sonucunda ise ortaya yüzde 60 ile 70 oranında değişen bir sıvı elde edilir. Damıtmanın kaç kere yapıldığı her ülkede farklılık gösterebilir.

Olgunlaştırma

Viski imalatı sürecinde son aşamayı olgunlaştırma meydana getirir. Burada alkollü sıvı meşe fıçılara doldurularak olgunlaşması için beklenir. Söz konusu süre yine ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye ve firmadan firmaya farklılaşmaktadır.

Bu süreç tamamlandıktan sonra şişelenmeden önce su ile karıştırılmakta, bu sayede alkol oranı yüzde 40 ile 45 seviyelerine kadar düşürülmektedir. Bununla birlikte su katılmadan şişelenen viskiler de yer alır.

Viski imalatı süreci böylece tamamlanır. Sadece şişelere doldurularak piyasaya sürülmesi kalır. Bu konuda yıllanmanın kaç sene fıçıda kaldığı ile ölçüldüğü bilinmelidir. Örnek olarak 12 yıllık bir viski alırsanız, içmeden 20 yıl bekleseniz de bu 32 değil 12 yıllık olacaktır. Dolayısıyla karıştırılmaması gereken bir konudur.Bu yazımızdasizlere savoy viski, savoy viski fiyatı, savoy viski fiyatları, savoy viski fiyatı 2024 ve savoy viski fiyatları güncel başlıklarıyla birlikte savoy viski 70 lik, 50 lik, 100 lük ve 1 litre fiyatları nı inceledik.

YouTube video
Savoy Viski Fiyatı
Yorum yapın