Cin Fiyatları ve Cin Çeşitleri

Cin fiyatları ve cin, arpa ve buğday gibi tahıllardan alkolün bitkilerle, özellikle ardıç meyveleriyle damıtılmasıyla yapılır. Taneler, anason, kişniş, kavun, meyan kökü, tarçın, rezene ve narenciye kabuğu gibi bitkilerle birlikte damıtılır. Cinin lezzetini belirleyen bitkilerdir ve bazı cinlerde 50’den fazla bitki kullanır.

Alkol cin modellerinde belirtildiği gibi cin birçok kişi tarafından tercih edilen ve gıpta edilen bir alkol türü olduğu için cin fiyatları buna bağlı olarak artmakta ve düşmektedir.

İçecek cin fiyatları kalitesine ve markasına göre değişkenlikler gösterebilmektedir. Bu nedenle pek çok farklı marka için cin fiyatları listesleri bulunmaktadır.

Her marka için ayrı bir şekilde oluşturulmuş cin fiyatları listesini inceleyerek fiyatlar hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Beefeater Cin.

Bir klasiğin klasik olmasının bir nedeni vardır ve Beefeater tam da bu nedenle bilinir. Bu cin damıtma tesisi, 1863 yılına kadar uzanır ve neredeyse o kadar uzun süredir temel bir bar olmuştur. Beefeater, son on yılın en çok ödül alan cin haline geldi ve onu dünya çapındaki cin severlere giriş seviyesinde bir fiyata sunuyor.

İnce lezzet kombinasyonu, beefeater cinini keyifli hale getirmektedir, ancak kokteyllere karıştırılmasını kesinlikle önermiyoruz. Angelica kökü ve tohumları, ardıç, kişniş tohumları, badem, meyan kökü, Sevilla portakalı, limon kabuğu rendesi ve orris kökünün hoş kokulu bir karışımını içerir, uzun içecekler için mükemmeldir. Kurucu James Barrow’un orijinal tarifine göre yapılan bu cesur ve kendine özgü cin, yıllardır Londra’da yapılmaktadır.

Sıklıkla tercih edilmekte olan Beefeater cin fiyatları günümüz şartlarında ortalama seviyelerde yer almaktadır.

Cin Tonik Nasıl Yapılmaktadır?

Cin; arpa, mısır, çavdar ve ardıç tohumlarının damıtılmasıyla elde edilir ve böğürtlen ile tatlandırılır. Cin, içerdiği aroma türlerine göre farklı tatlara sahiptir. Genellikle susam, anason, meyan kökü, kişniş, bergamot, tarçın, badem, rezene, melek otu, dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu eklenerek tatlandırılır. Bazı cinler 50’den fazla bitki kullanır.

Cin güçlü bir alkollü içecektir. Alkol oranı 40-47 derece olup yıllandırmadan şişelenmektedir.
Amerikan cin, İngiliz cininden daha yüksek bir sıcaklıkta damıtılır. Bu nedenle tane özelliklerine sahip değillerdir. İngiliz cininin güçlü bir tadı ve düşük su içeriği vardır.

Hollandalı cin ise Amerikan veya İngiliz cininden daha aromatiktir ve beyaz cin özelliklerinden yoksundur, bu nedenle genellikle kuru olarak içilir ve kokteyl yapımında kullanılmaz. Kokteyllerin ana içeceği olarak da bilinen cin, sade ya da sadece buzla içilebilir. En yaygın tüketilen formlar cin tonikler ve cin sodalarıdır. Bir dilim limon tonik veya soda ile servis edilir.

Cin (cin), saf alkolün damıtma işlemine ek olarak çeşitli kokulu “botanikler” içeren yeni bir damıtma işlemine tabi tutularak elde edilen, cin tonik alkol oranı %40 ila %47 arasında değişen damıtılmış bir alkollü içkidir.

Alkollü içkiler, doğal şeker ve “sakkarifiye olabilen nişasta” (tahıllar) kullanılarak alkolün saflaştırılmasından sonra, fermantasyon (fermentasyon), “still” adı verilen özel bir alet kullanılarak alkolün saflaştırılması işlemiyle alkol elde edilir.

Gin (Cin) Nasıl Üretilmektedir?

Tahıl grubundan elde edilen alkollü içkiler (etil alkol), ilk rafinasyon işlemi tamamlandıktan sonra cin özelliği kazanır. Damıtma yoluyla elde edilen %95 saf alkol, belirli bir standart alkol içeriğine kadar su ile seyreltilir, şişelenir ve cin etiketi altında satılır.

Alkol üretimi; seyreltme aşamasından geçmeyen yeni bir damıtma işlemi gerektirir.
Botanik damıtma devam ediyor. Çırçırın karakterini korumak ve sıvının tadını korumak için hala ‘hareketsiz’ olarak adlandırılan bir imbiğin boynuna (deveboynu) belirli ürünler eklenir.
Esasen ardıç kullanımının yanı sıra kişniş tohumu, melek otu kökü, badem, kurutulmuş limon ve portakal kabuğu gibi ürünler de botanik formülün bir parçasıdır. Bu ürünler genellikle ana hammaddedir, ancak her üreticinin kendi botanik tarifleri vardır ve bunlar genellikle dikkatlice gizlenir veya gizlenir.

Bazı cin markalarının şişelerinde görünen bir numaradır. Genellikle o markanın üretiminde  veya belirli bir süreçte kullanılan bitki sayısını ifade eder. Buna göre cin fiyatları değişkenlik gösterebilir.
Örneğin Monkey 47, üretiminde kullanılan 47 botanik ve %47 alkol içeriğini simgeliyor. Beefeater 24 ise etiketinde dokuz özel botanik kullanıyor ve ekstra 24 saatlik bir dinlenme sürecinden geçiyor.
Bu detayda ele alınabilecek konular şunlardır: “Daha fazla botanik, daha kaliteli” argümanı yoktur. Önemli olan; amaçlanan koku dengesine ulaşmak ve diğer bileşenlere ayak uydurmak için istenen notaların uyumu ve bileşimidir.

Cin fiyatları alkolünün  yapımında kullanılan botaniklerin damıtma işlemi sırasında ısıtılması nedeniyle buharlaşan alkol, karışımın ‘karakter-aromasını’ almak için kullanılan bitkilerden geçer. Lezzet arttırmak için kullanılan en baskın botanik, ardıç ağacının küçük siyah meyvesidir.

Gin (Cin) Çeşitleri

Cin çeşitleri arasında önde gelenler başlıca şu şekildedir;

London Dry

London Dry cin fiyatları etiketi, yalnızca en az dokuz botanik ile yapılan cin markalarına verilir. Bir cin alkol her üretildiğinde, temel özellik olan birincil aroma ‘ardıç’tan çıkarılmalıdır.

Cinin lezzet özelliklerini elde etmek için, damıtma için sadece bitkisel hammaddeler kullanılmalı ve damıtma işleminden sonra “esansiyel veya katkı maddeleri – aromalar” eklenemez. Tüm bitkiler doğal bileşenler içermeli, yüksek kaliteli alkolden yapılmalı ve alkol litresi başına yalnızca 0,01 g şeker içermelidir. İçki fabrikasının alkol içeriği %70 veya daha yüksek olmalıdır. Ayrıca şeker ekleyemezsiniz. Sadece alkol içeriğini %40-47’ye düşürmek için yüksek kaliteli distile su ile seyreltildiğinde şişelenebilir. Seyreltme, minimum alkol içeriğinin %37,5 olmasını sağlar.

Distelled Gin

Damıtılmış cin; “Damıtma işleminden sonra elde edilen alkolün tat ve şeker katması” anlamına gelen etiketi ifade eder. İkinci damıtma sırasında “hareketsiz” cihazın “deveboynu” denilen bölümüne yerleştirilen bazı bitkiler, amaçlanan aromatik etkiyi üretmeyebilir. Bu durumda üreticiler damıtma sonucu aroma ekleyerek “öngörülen-beklenen” aromaları eklemeyi tercih edebilirler.

Damıtılmış cin standartlarına bakarsanız, yine bitkisel damıtılmış olmalıdır. Bununla birlikte, damıtma işleminden sonra, nihai ürüne ek şekerler, esanslar veya tatlar eklenir, böylece sıvı, Londra kuru alkol kategorisinden damıtılmış alkol kategorisine geçer. Kategorisinin en bilinen markalarından biri olan Hendrick’s Gin, damıtma sonunda “salatalık ve gül notaları” ile aşılanıyor.
Misket limonu ve limon gibi turunçgillerin ‘cin tonik’ karışımlarına eklenmesi çok yaygındır. Bununla birlikte, damıtılmış cin ürünleri için, üreticinin imza aromasına uygun ‘garnitür-dekorasyon’ kullanmak, amaçlanan aromanın vurgulanmasına yardımcı olabilir. Daha da lezzetli bir cin için Hendrick’s Gin ile hazırlanmış cin tonik karışımınıza salatalık ekleyin.

Amerikan Cin

Amerikan cin, İngiliz cininden daha yüksek bir sıcaklıkta damıtılır. Bu nedenle tane özelliklerine sahip değillerdir. İngiliz cininin güçlü bir tadı ve düşük su içeriği vardır. Hollandalı cin ise Amerikan veya İngiliz cininden daha aromatik bir tada sahiptir ve beyaz cin özelliklerinden yoksundur, bu nedenle genellikle kokteyl yapımından ziyade kuru olarak içilir. Amerikan cin fiyatları kalitesinden dolayı yüksektir.

Kokteyllerin ana içeceği olarak da bilinen cin, sade ya da sadece buzla içilebilir. En yaygın tüketilen formlar cin tonikler ve cin sodalarıdır. Bir dilim limon tonik veya soda ile servis edilir.

En iyi cin markaları ülkemizde gilbeys cin ve gordons cindir.Gilbey cin ve godon cin olarakta adlandırılabilir.Gordons cin fiyatı ve Gilbeys Cin fiyatlarına aşağıda bulunan link üzerinden yada Migros Alkol fiyatları listesinden gözatabilirsiniz.Cin nasıl içilir sorusunada en güzel cevap sanırım cin tonik ile içilir diye cevaplayabilirim.Ayrıca Cin kokteyl leride günümüzde oldukça popülerdir.Cin kokteylleri için Kokteyl sekmesinden tariflerde bulabilirsiniz.En iyi Cin tonik tarifi için Kokteyl sekmemiz içindeki tarifleri not etmeyi unutmayın.

Güncel Migros Alkol Fiyatları Yazımızı Okudunuz mu?

Yorum yapın