Alkolsüz Bira Nedir? Nasıl Yapılır? Farkı Nedir? Faydaları Var mı

Alkolsüz bira, bireylerin alkol alımını azaltırken, bir biranın tadını ve deneyimini yaşamaya devam etmeleri için harika bir yoldur. Alkolü ortadan kaldırarak toksik olan ve kronik hastalık riskini artıran bir bileşiği de ortadan kaldırmış olursunuz. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, alkol “küresel olarak her yıl 3 milyon ölüme katkıda bulunan ve küresel hastalık yükünün yüzde 5’inden fazlasından sorumlu olan” toksik ve psikoaktif bir maddedir. İster hamile olun ister bağımlılıktan kurtuluyor olun, bu yeni seçenekleri değerlendirmek için birçok neden var. Ancak almadan önce, alkolsüz biralar ve sağlığınız hakkında bilmeniz gerekenler burada. Alkolsüz bira nedir? Alkolsüz bira haram mı? Alkolsüz bira nasıl yapılır?

alkolsuz bira nedir nasil yapilir farki nedir

Alkolsüz Bira Nedir?

Alkolsüz biralar ya alkolü çıkarılmış ya da yasal sınırdan daha az alkol içerecek şekilde demlenmiş biralardır.  Bazı ülkelerde, içecekler hacimce yüzde 0,5 alkol (ABV) sınırını aşmadıkları sürece alkolsüz kabul edilmektedir.

Çıldırmadan önce, birçok günlük yiyecek ve içecekte eser miktarda alkol bulunduğunu unutmayın. Doğal bir fermantasyon ürünüdür. Ağustos 2016’da yayınlanan bir araştırma, muzda, elma suyunda ve ekmekte ölçülebilir alkol olduğunu kanıtlamıştır. Alkolsüz bir bira size etki etmez. Ancak, sarhoş biraların yerini alabilir ve akşamdan kalma olmadan bira istediğinizde size bir seçenek sunar.

Alkolsüz Bira Haram mı?

Diyanet’in açıklamasına göre:

“İslam’da alkollü içkilerin tüketilmesi haram kılınmış, sarhoşluk veren her şeyin miktarına bakılmaksızın haram olduğu ifade edilmiştir.

Alkolsüz bira, üretim aşamasında normal bira ile aynı işlemlere tabi tutulmakta; son aşamada içeriğindeki alkol değişik yöntemlerle uzaklaştırılmakta ve belli seviyeye indirilmektedir. Ancak bu noktada az da olsa içeriğinde alkol bulunduğu ifade edilmektedir.

Diğer yandan dinimizce yasaklanan şeylerin yapılması haram olduğu gibi bunların yapılmasına zemin hazırlamak, yardımcı olmak, özendirmek vb. şekilde katkı sunmak da caiz değildir. Buna göre, dinen necis sayılması, haram olan şeyleri özendirmesi, içki üretimine ve tüketimine destek olması nedeniyle “alkolsüz” olarak isimlendirilse dahi bira tüketimi caiz değildir.”

Alkolsüz Bira Nasıl Yapılır?

Bira, tahılların fermente edilmesiyle yapılır; bu, genellikle maya olan mikroorganizmaların tahıllardaki şekeri alkol ve diğer yan ürünlere ayırdığı anlamına gelir. Bazı eski moda markalar, aroma gelişimini de engelleyen fermantasyonu önleyerek alkolsüz bira yaparlar. 

Diğer markalar, alkolü yakmak için birayı fermantasyon sonrası pişirir. Ne yazık ki, bu eski yöntemlerin hiçbiri harika tadı olan biralar üretmiyor. Telafi etmek için, üreticiler bazen şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu ekler ve bu da mide bulandırıcı derecede tatlı bir biraya yol açar.

Alkolsüz butik biranın önde gelen bira üreticileri, tatlandırıcılar eklemeden daha çok geleneksel butik bira gibi tadı olan bira üretmek için yüksek teknolojili, çok gizli yöntemler kullanıyor. Lezzet daha taze, daha cesurdur ve genellikle onlara ilham veren alkol içeren butik biralardan ayırt edilemez.

Alkolsüz Bira Normal Birayla Nasıl Karşılaştırılır?

Alkolü biradan çıkarmak onu daha sağlıklı hale getirir, ancak bu aşırıya kaçmanız gerektiği anlamına gelmez. Alkolsüz biraların çoğu çok az besin değeri sunar ve çoğunlukla karbonhidrattır (genellikle normal birayla eşittir). 

Alkolsüz biraların alkollü biraya göre harika olan yanı, genellikle bir Besin Değerleri paneli ve bir içerik listesine sahip olmasıdır; bu listeyi, söz konusu içeceğin kişisel hedeflerinizle uyumlu olup olmadığına karar vermek için gözden geçirebilirsiniz. Örneğin, bir alkolsüz bir bira, dikkatli tüketilmesi gereken ilave şeker içerir. Alkollü içecekler genellikle bu bilgiyi listelemez, bu yüzden ne içtiğimiz konusunda bir şekilde eksik kalıyoruz.

Peki Alkolsüz Bira Sağlıklı mı?

Kalori sayısına, gram karbonhidratlara ve ilave şeker olup olmadığına bakmanın ötesinde, gerçekten sevdiğiniz alkolsüz bir bira bulmalısınız. Bu, alkol kullanımınızı uzun vadede azaltmanıza yardımcı olacaktır. Ve alkol kullanımını kesmek kesinlikle sağlığınız için iyidir. 

Yıllarca bazı araştırmalar ılımlı alkol tüketiminin sağlık için yararlı olabileceğini öne sürmüştür. Bununla birlikte, giderek artan sayıda kanıt, hafif ila orta düzeyde içmenin bile, özellikle kanser bağlamında, olumsuz sağlık etkileri olabileceğini göstermektedir. 

Alkolsüz Biranın Riskleri Var mı?

Bu tarz biraların bir miktar alkol içerdiğini hatırlamak önemlidir. Ve etikette gördüğünüz yüzde 0,0 ila yüzde 0,5 ABV kesin değildir. 

Bu ürünlerin az miktarda alkol içerdiğine dikkat etmesi gereken insanlar var. Hamilelerin bu içecekleri tüketmesi gerekip gerekmediği konusunda bazı bilim insanları arasında tartışmalar devam etmektedir. Fakat yine de tüketmeden önce doktorunuza danışmak daha sağlıklı olacaktır.

Dikkatle ilerlemek isteyebilecek diğer kişiler, herhangi bir madde kullanım bozukluğu yaşayanlar olabilir. Alkolsüz biraların görünümü, aroması ve tadı, bağımlılıktan kurtulma sürecindeki bazı kişilerde alkol isteğini tetikleyebilir.

Alkolsüz biralar normal biraların yerini aldığında, bu sağlığınız için bir kazançtır. Bununla birlikte, bu alternatif içeceklerin kalorileri genellikle daha düşük olsa da yine de kalorisiz veya karbonhidratsız olmadıklarını hatırlamak önemlidir. Ve yediğiniz veya içtiğiniz herhangi bir şeyde olduğu gibi, etiketleri taramak, ilave şeker içeren seçeneklerden kaçınmak ve ölçülü bir şekilde tadını çıkarmak iyi bir fikirdir.

YouTube video
Yorum yapın