Rakı Fiyatları 2024 – (35’lik,50’lik, 70’lik, 100’lük)

raki fiyatlari

Rakı fiyatları gelişen ekonomik şartlara ve vergi oranlarına göre fiyatı artmış alkollü içeceklerin başında yer almaktadır. Ülkemizdede oldukça fazla tüketilen rakı fiyatları 2024 yılındada oldukça merak edilmektedir.

Bu yazımızda sizler için rakı fiyatı, rakı fiyatları 2024 yılında ne kadar? sorularını cevaplayacağız.

Günümüz ekonomik şartlarında fiyat itibariyle ulaşılması zor bir hale gelse de yine de ilk tercih edilen ilişkiler arasında yerini korumaktadır. Özellikle alkollü içeceklerden alınan verginin artmasıyla birlikte, diğer alkollü içecekler gibi rakı fiyatı artmıştır. Lakin buna rağmen alkollü içecek kullanmak isteyen birçok kişi hala rakıyı tercih etmektedir.

Rakı Fiyatları Güncel Fiyatlar

Rakı fiyatları özellikle son dönemlerde alkole yapılan ve alkollü içeceklere uygulanan vergilerdeki artış nedeniyle alkollü içkilerin fiyatı son derece artmıştır. Bu fiyat artışında etkilenen alkollü içeceklerin başında hiç kuşkusuz ki halkımızın milli alkollü içeceği arasında yer alan rakı gelmektedir. Özellikle Türk kültürüyle özdeşleşmiş olan rakı Türklerin en fazla tükettiği alkollü içeceklerden biridir.

Halkımız rakı tüketmeyi sadece bir alkollü içecek tüketmek olarak değerlendirmemekte, bunu bir kültür olarak devam ettirmektedir. Rakı masası kültürü, özel günlerde ve yemeklerde hazırlanan rakı sofraları ile Osmanlı’dan günümüze devam ettirilen bir kültür olarak gelmiştir. Rakı fiyatları aşağıda liste olarak verilmiştir.

Rakı Nedir? Tarihçesi

Rakı fiyatları günümüzdeki ekonomik koşullardan ve vergi sisteminden en çok etkilenen alkollü içecekler arasında hiç kuşkusuz ki Türkiye’de en çok tüketilen rakı oldukça fazla etkilenmiştir. Rakının geçmişi çok eski yıllara dayanır. Osmanlı’da rakı uzun yıllardır tüketilen içkiler arasında yer almaktadır. Osmanlıca’da arak adı verilen rakı, Evliya Çelebi’nin eserinde de geçmektedir. On yedinci yüzyılda Evliya Çelebi eserinde Arakçı esnafında söz eder. Aynı zamanda 2 Abdülhamit döneminde sarıcızade Ragıp Paşa, Umurca rakı fabrikasını kurmuştur. Rakı alkollü bir içki olarak uzun yıllardır Türk kültüründe yer etmiş ve birçok kutlamanın ve dost meclisinin ve içki meclisinin baş aktörlerinden biri olmuştur.

Rakıyı Kimler Tercih Eder?

Son dönemde artan ekonomik koşulların ve enflasyonun yükselişine bağlı olarak etkilenen ürünlerden biridir. Özellikle alkollü içeceklere yapılan vergilendirmeden ve zamlardan sonra ciddi bir fiyat artışı yaşayan alkollü içeceklerin başında hiç şüphesiz ki Türklerin en çok tükettiği rakı gelmektedir.

Türkiye’de alkollü içeceklerin arasında uzun yıllardır süregelen rakı geleneğine bağlı olarak köklü bir geçmişe sahip olan rakı, birçok alkollü içecekselerin tercih ettiği ilk ürünlerden biridir. Halk arasında aslan sütü olarak da tabir edilen rakı birçok şiire ve birçok hikayeye konu olmuş alkollü içeceklerden biridir.

Rakı Alırken Nelere Dikkkat Etmeliyiz?

Rakı fiyatları son dönemlerde ekonomik koşullardan en çok etkilenen ürünlerin başında hiç şüphesiz ki alkollü içkiler gelmektedir. Alkollü içkiler arasında en çok tükettiğimiz ürünlerden birisi Türklerin geleneksel alkollü içecekleri arasında yer alan rakıdır. Fiyatlardaki artış sebebiyle rakının da sahtesini yapan birçok kişi ve üretici bulunmaktadır. Sahte rakı birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiği için özellikle rakı alırken dikkat etmemiz gereken birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında özellikle rakının etiketinin ve şişesinin yıpranmamış kirli ve yırtık olmaması gerekir. Özellikle içi görünür halde belirgin olmalı, bulanıklık, tortu ve kirlilik olmamalıdır.

Aynı zamanda şişe bandrolü dikkatli bir şekilde kontrol etmeli ve kapağının kapalı olup olmadığını iyice kontrol ettikten sonra almalıyız. Bunu yanı sıra alkollü içki alırken mutlaka fişini ve faturasını almamız gerekmektedir.

35 lik Rakı

35 lik rakı fiyatları son zamanlarda artan ekonomik koşullar neticesinde son derece yükselmiştir. 35 lik Rakı fiyatlarını belirleyen diğer kriterlerden biri rakı miktarıdır. Öyle ki rakı miktarı arasında 35 cl’lik rakıların yanı sıra 75 cl’lik rakılarda bulunmaktadır. 35 CL rakı genellikle 0.35 litre düzeyinde olup, duble olarak 4 dubleye kadar çıkmaktadır. Boyutu itibari ile küçük boyutlu bırakılar arasında yer alan 35’lik rakı, özellikle artan rakı fiyatları sonrasında en çok tercih edilen rakılardan biri haline gelmiştir. bu yazımızda rakı fiyatları başlığı altında. 35’lik rakı fiyatı, 50’lik rakı fiyatı, 70’lik rakı fiyatı, 100’lük rakı fiyatı hakkında bilgiler vereceğiz. Haydi birlikte rakı fiyatları nı inceleyelim.

35’lik Rakı Fiyatları Nedir?

Rakı ülkemizde en çok tüketilen alkollü içkiler yer almaktadır. Ülkemizde en çok tüketilen alkollü içkilerden biri olan rakı hiç şüphesiz ki son zamlardan ve yüksek vergilerden en çok etkilenen alkollü içeceklerin başında ilk sırada gelmektedir. Bu sebeple birçok alkol sever, artan fiyatlar sebebiyle alkol tüketimini minimal hale getirmeye çalışmaktadır. Özellikle rakı sever birçok kişi düşük cl’li rakıları tercih etmektedir. Özellikle 35’lik rakı en çok tercih edilen rakılar arasında yerini almıştır. Büyük rakı fiyatlarına göre 35’lik rakı fiyat açısından oldukça ekonomik düzeydedir. Aynı zamanda tek seferde 4 dublelik bir içim sağladığı için, tek kişilik veya küçük bir rakı sofrası kurmak isteyenlerin tercih ettiği  rakılar arasındadır.

70’lik Rakı

70lik rakı fiyatları oldukça artmış alkollü içeceklerden biridir. 70’lik rakı diye bahsettiğimiz rakı halk arasında büyük rakı olarak geçen ve miktar olarak da oldukça büyük rakı ölçeklerinden biridir. 70 Cl’ lik rakı 70 ml dir. Genellikle 70 cl’lik rakı şişesinden 8 dubleye kadar rakı çıkmaktadır. Özellikle son yapılan zamlardan ve alkole uygulanan vergilerden sonra en çok tüketilen rakı şişesi miktarı arasında 35’lik rakılar ve 75’lik rakılar ilk sırada gelmektedir. Artan fiyat artışı sebebiyle 1 litrelik rakı almak neredeyse ülkemiz ekonomik koşullarında imkansız hale gelmiştir.

70’lik Rakı Fiyatları Nelerdir?

Gelişen ekonomik koşullar ve vergilendirme diliminden en çok etkilenen ürünlerin arasında gelir. Özellikle alkollü içkilere getirilen yüksek vergiler sebebiyle rakıya ulaşmak ve temin etmek neredeyse imkansızdır. Bu sebeple Özel günlerin ve kutlamaların en çok tercih edilen alkollü içkilerinden biri olan rakı genellikle 35 cl‘lik ve 70 cl‘lik miktarları daha çok tercih edilmektedir. 70’lik rakı 8 dubleye kadar rakı içimi sağlamakta ve diğer yüksek CL ile miktarlara göre miktar ve fiyat açısından daha uygun fiyatlı olduğu için oldukça sık tercih edilmektedir. Peki 70’lik rakı fiyatları nekadar oldu?

Rakı Fiyatları Nelerdir?

Rakı fiyatları günümüzde gelişen ekonomik şartlarla daha da artmıştır. Alkol ilişkilere yapılan yüksek vergilendirme sebeplerinden en çok etkilenen ürünlerin başında hiç şüphesiz ki Türklerin en fazla tercih ettiği alkollü içeceklerden biri olan rakı ilk başı çekmektedir. Bu sebeple birçok tür rakı sever 1 litrelik rakılar almak yerine genellikle minimal ölçüde 35  ve 70 cl’lik rakıları tercih etmektedir.

Aynı zamanda birçok kişi özellikle artan fiyat artışı sebebiyle birçok sahtekarlığa maruz kalmakta ve hatta sonu ölümle sonuçlanan mağduriyetler yaşamaktadır. Artan fiyat aşçısı sebebiyle sahte rakı üretimi yapan birçok dolandırıcı bulunmaktadır. Bu dolandırıcılara Mahal vermemek için alkol satın alırken özellikle şişenin ve üretim tarihinin üretim yılının olup olmadığına dikkat ederek, alkollü içeceğinizi almanız gerekir.

YouTube video
Rakı fiyatları

Güncel Alkol Fiyatları İçin Tıklayın!

Yorum yapın